HomeCiekawostki

Jedna z ulic w Wilnie zostanie nazwana imieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Jedna z ulic w Wilnie zostanie nazwana imieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Jedna z ulic w Wilnie zostanie nazwana imieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Decyzję podjęli na dzisiejszym posiedzeniu radni litewskiej stolicy.

Pod uwagę brane były dwie lokalizacje, które zostały poddane głosowaniu. “Nie każdej ulicy nadajemy imię prezydenta z sąsiedniego kraju w tak honorowym miejscu. Zasługują na to ci, dzięki którym zaszły prawdziwe zmiany, a jednym z nich był Lech Kaczyński” – powiedział mer Wilna Remigijus Szimaszius.
Ulica imienia Lecha Kaczyńskiego znajdzie się tuż obok siedziby samorządu miasta Wilna w dzielnicy Sznipiszki. “Jest to dobre, reprezentacyjne miejsce, aby uhonorować imię Lecha Kaczyńskiego” – powiedziała Polskiemu Radiu wicemer Wilna Edyta Tamaszunaite. Oceniła, że decyzja pozytywnie wpłynie to na stosunki polsko-litewskie. “Kropla drąży skałę, a tak wybitne postacie trzeba przybliżyć braciom Litwinom” – dodała.
Nazwanie jednej z ulic w Wilnie imieniem Lecha Kaczyńskiego to inicjatywa frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin w radzie miejskiej.
Kilka dni temu zapadła decyzja, że imieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostanie nazwany plac w podwileńskiej Mejszagole.
Prezydent Lech Kaczyński odwiedził Litwę podczas swojej prezydentury szesnaście razy. Zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku z małżonką i 94 innymi osobami.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski, Wilno/kano

COMMENTS