HomeTechnologie

Jeden SMS, a płacisz jak za zboże. Co to takiego Premium Rate?

Jeden SMS, a płacisz jak za zboże. Co to takiego Premium Rate?

Premium Rate to usługi telekomunikacyjne o podwyższonej opłacie. Są to numery specjalne. I inaczej kosztują za połączenie. Gdy korzystasz z nich nieostrożnie, przygotuj się na spore wydatki. 

Uważaj na kosztowne SMS-y – nie tylko wychodzące. Do ich wysyłania zachęcają sprzedawcy, którzy zarabiają na usługach premium oraz na płatnych subskrypcjach. Tego rodzaju oferty pojawiają się między innymi w serwisach społecznościowych, ale nie tylko. Zapewniają na przykład o tym, że wysyłając SMS, namierzysz telefon komórkowy, usuniesz z niego wirusa, potwierdzisz odbiór wygranej w konkursie itp.

 

Gdzie tkwi haczyk

 

Nawet jeśli wysłanie takiej wiadomości nie jest dodatkowo płatne, ten jeden jedyny SMS może uruchamiać subskrypcję usługi. W jej ramach możesz na przykład codziennie dostawać zestaw płatnych SMS-ów zwrotnych. A jedna taka wiadomość może kosztować nawet 30 zł brutto! Jedna, a dostajesz ich zestaw. I tak dzień w dzień…

 

To musisz wiedzieć

 

Usługi o podwyższonej opłacie – świadczone za pomocą SMS–ów lub MMS-ów (wiadomość obrazkowa na telefon komórkowy) Premium Rate – można podzielić na dwa rodzaje: wychodzące i przychodzące. W przypadku usług: wychodzących (MO, Mobile Originated) opłata pobierana jest za każdą wysłaną przez ciebie wiadomość SMS/MMS, przychodzących (MT, Mobile Terminated), zwanych też subskrypcjami, opłata pobierana jest za każdą otrzymaną wiadomość SMS/MMS.

 

Jak nie stracić fortuny

 

W przypadku SMS-a wychodzącego obowiązuje zasada: sprawdź, ile będzie cię kosztowała ta wiadomość. Stać cię i masz pełną świadomość wysokości opłaty? Wyślij. Co innego, jeżeli ze zwykłego numeru telefonu lub z bramki internetowej otrzymałeś wiadomość z informacją o uruchomieniu na twoim telefonie subskrypcji oraz o sposobie jej dezaktywowania – mimo że takiej usługi nie uruchamiałeś. Wtedy bądź czujny – nie wysyłaj zwrotnej wiadomości SMS, bo… uruchomisz subskrypcję. I będziesz płacił za zestaw wiadomości, dzień w dzień!

 

To musisz wiedzieć

 

Różnego rodzaju gry, loterie, konkursy i subskrypcje organizowane przy wykorzystaniu płatnych SMS-ów realizowane są przy wykorzystaniu numerów premium, czyli o podwyższonej opłacie. Ciągle pamiętaj jednak: dostałeś ze zwykłego numeru telefonu lub z ogólnodostępnej bramki internetowej SMS informujący o uruchomieniu subskrypcji i sposobie jej wyłączenia? W rzeczywistości może to być próba oszustwa (którą możesz zgłosić policji).

 

Polega na wymuszeniu, byś wysłał wiadomość na numer o podwyższonej opłacie. Ważne! Nie brałeś udziału w żadnym konkursie, nie składałeś zamówienia na horoskop itp., a mimo to otrzymałeś SMS o wygraniu nagrody, przygotowanym horoskopie itp.? Nie odpowiadaj pochopnie! Najpierw dokładnie przeczytaj regulamin usługi lub konkursu.

 

Zapamiętaj!

 

Przesłanie pojedynczej wiadomości SMS, która potwierdzi chęć odebrania nagrody, otrzymania horoskopu, zapisania się do konkursu czy loterii itp., może spowodować uruchomienie subskrypcji płatnych wiadomości SMS Premium Rate. W takiej sytuacji pamiętaj: każdy operator zapewnia – bezpłatnie – możliwość wyłączenia lub zablokowania tego rodzaju kosztowniejszych usług.

Katarzyna Borek aip

COMMENTS