HomeŚwiatCiekawostki

Jeden na trzech mężczyzn poniżej 20 r.ż. umrze z powodu uzależnienia od tytoniu

Jeden na trzech mężczyzn poniżej 20 r.ż. umrze z powodu uzależnienia od tytoniu

Najnowsze badania pokazują, że, z powodu palenia papierosów, w Chinach umrze jeden na trzech mężczyzn poniżej 20 roku życia. Naukowcy alarmują, że to jest to “rosnąca epidemia przedwczesnej śmierci”. W Chinach wciąż rośnie liczba osób uzależnionych od tytoniu.

 

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Chińskiej Akademii Nauk Medycznych oraz Chińskiego Centrum Kontroli Chorób i opublikowane w periodyku medycznym “The Lancet”. Badacze oparli swoje wnioski na obserwacjach setek tysięcy osób, w dwóch etapach, z 15-letnią przerwą. Jak podaje BBC, z artykułu wynika, że aż 2/3 mężczyzn w Chinach zaczyna palić przed 20 rokiem życia. Z powodu skutków palenia umrze blisko połowa z nich – jeden na trzech młodych Chińczyków. Jeśli mieszkańcy Chin, szczególnie mężczyźni, nadal tak intensywnie będą palić tytoń, do 2030 r. z powodu uzależnienia umrą dwa miliony ludzi. Naukowcy mówią już o “epidemii przedwczesnej śmierci” w tym kraju.

 

– Kluczem do uniknięcia tej ogromnej fali śmierci jest odstawienie papierosów. Jeśli jesteś młodym mężczyzną, nie zaczynaj palić – powiedział jeden z naukowców przeprowadzających badanie, Richard Peto. W Chinach, w których palenie stało się integralną częścią życia, może to być jednak szczególnie trudne. Jak zaznacza BBC, paczki najtańszych papierosów kosztują tam 2,3 juana, czyli w przeliczeniu czterdzieści amerykańskich centów. Na kupno papierosów stać więc nawet najbiedniejszych. Do tego chińskie społeczeństwo jest coraz bogatsze, a Chińczycy często obdarowują się na specjalne okazjami drogimi, markowymi papierosami.

 

W ostatnich latach liczba palaczy w Chinach znacząco więc wzrosła. Nie pomogły nawet zakazy palenia w miejscach publicznych w Pekinie, które prawie nie są przestrzegane. Tylko 10 proc. mieszkańców Chin rzuciło palenie z własnego wyboru – informuje BBC. Reszta musiała zrezygnować z powodu dramatycznie pogarszającego się stanu zdrowia.

COMMENTS