HomeUncategorized

JB Prizker spotkal się z Polonią w Copernicus Center

JB Prizker spotkal się z Polonią w Copernicus Center

JB Prizker spotkal się z Polonią w Copernicus Center.  O czym opowiadal Polonii kandydat na gubernatora?

CHICAGO: (In. wł.) JB Pritzker, Demokratyczny kandydat na gubernatora stanu Illinois spotkał się w środę rano z Polonią w Sali Królewskiej, Centrum Kopernikowskiego.

Andrew Przybylo, burmistrz miasteczka Niles przedstawił kandydata, z którym znają się od 40. lat. Przybylo udzielił mu zdecydowanego poparcia, zachęcają uczestników do zapoznania się z kandydatem i udzielenia mu poparcia.

 

Magdalena Fudalewicz, Szefowa Biura radnego Gilberta Villegasa, udzieliła również bardzo mocnego poparcia JB Pritzkerowi w imieniu własnym i w imieniu radnego, który był w tym czasie na posiedzeniu Rady Miasta Chicago.

 

 

 

JB mówił w swoim przemówieniu o swoich najważniejszych planach programowych. Należą do nich min edukacja. Od wielu lat pomaga, aby dzieci z mniej zamożnych rodzin mogły korzystać z darmowych posiłków w szkołach. JB opowidada się za poprawą szkolnictwa. Przez wiele lat zasiadał w radach nadzorczych dwóch uczelni stanowych, stąd zna dobrze problemy finansowania edukacji wyższej w stanie Illinois.

Wskutek tego, że wielu studentów nie otrzymuje pomocy finansowej w stanie Illinois, zaczynają poszukiwać tańszych studiów w innych stanach. Po zakończeniu studiów pozostają w nowym miejscu. Do nich dołączają wielokrotnie rodziny.  Taka sytuacja przyczynia się zdaniem Pritzkera do odpływu kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców rocznie ze stanu Illinois.

JB Pritzker jest pomysłodawcą i inicjatorem wielu rozwiązań technologicznych. Jego słynnym projektem jest 1871 – Chicago inkubator, który jest jednym z najlepszych na świecie!

JB Pritzker poruszył także takie tematy jak obniżenie podatków od nieruchomości, szczególnie dla średniej klasy.

JB po raz pierwszy publicznie oświadczył, że jego dziadkowie pochodzili z Polski i z Ukrainy. Gdy przybyli do Stanów Zjednoczonych to odbyli ciężką tułaczkę, rozpoczynali bardzo skromnie swoją egzystencję w Stanach Zjednoczonych, nocując min. na dworcu kolejowym przez kilka dni. Potem otrzymali pomoc od agencji socjalnej. Potem jego ojciec zdobył gruntowną edukację na uczelni stanowej.

Dzisiaj fortuna Pritzkerów sięga wielu miliardów dolarów. Jest podzielona pomiędzy różnych członków rodziny. Jeden z jego członków rodziny finansowal Bibliotekę Wojskowośći w Chicago, inni salę koncertową w Millennium Park.

Zadałem JB Pritzkerowi pytanie, na bazie jego zaangażowania w zbudowanie w Illinois Holocaust Museum, o jego pomysł na wzmocnienie, na poprawę stosunków polsko-żydowskich. Nawiązałem do pokojowej współegzystencji Polaków i Zydów na przestrzeni wieków w Polsce.

JB podkreślił z dumą, że miał udział w zbudowaniu Muzeum Holokaustu w Skokie, w Illinois. Celem tego Muzeum jest edukacja ludzi na temat Holokaustu, na temat straszliwej tragedii jaka dotknęła naród żydowski. Pritzker podkreślił, że w Auschwitz zginęło najpierw tysiące Polaków, zauważył również, że w Muzeum Holokaustu w Illinois są nazwiska wielu Polaków, którzy ratowali Żydów, narażając swoje życie.

Spotkanie JB Pritzkera było bardzo owocne. Trwało półtorej godziny.

JB Pritzker spotkał się kilkakrotnie z Polonią: był na Taste of Polonia, na Bankiecie Dziedzictwa KPA.

Jako dziennikarze spotkałiśmy się z nim przy kilku okazjach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JB Pritzker zapowiedział udział w wywiadzie dla Radia Polski FM, także dla innych polonijnych programów.

Prawybory w stanie Illinois 20 marca! Startuje w nich  liczne grono demokratycznych kandydatów na gubernatora. Zapowiada się bardzo intensywna kampania wyborcza.

@ Tekst i zdjęcia Andrzej Mikołajczyk

Przybylo-Polish Community Meet & Greet J.B. Pritzker 2-28

COMMENTS