-2.5 C
Chicago
piątek, 23 lutego, 2024

Jazda na suwak i korytarz życia to nowy obowiązek kierowców

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jazda na suwak i korytarz życia to nowy obowiązek kierowców. Niebawem czeka ich zmiana przepisów. Sejm znowelizował ustawę Prawo o ruchu drogowym. Gra idzie o najwyższą stawkę – o ludzkie życie. Umożliwienie służbom sprawnego dotarcia do poszkodowanych to założenia korytarza życia. Natomiast jazda na suwak, to coś na co wielu kierowców od dawna czekało. Kiedy nowe regulacje wejdą w życie? 

 

Sejm znowelizował ustawę Prawo o ruchu drogowym. Już wkrótce na barki kierowców spadną nowe obowiązki, a mianowicie:

 

 

    • jazda na suwak,

 

    • korytarz życia.

 

 

Nowe przepisy mają pomóc uregulować zachowanie się kierowców w dwóch ważnych sytuacjach:

 

 

    • włączania się do ruchu podczas tworzących się zatorów oraz zwężeń,

 

    • tworzenia korytarzy życia podczas wypadków drogowych, w celu umożliwienia służbom sprawnego dotarcia na miejsce np. wypadku.

 

 

Na czym dokładnie polega jazda na suwak? Gdy np. mamy do czynienia z remontem drogi dwupasowej lub trzypasowej i do dyspozycji pozostaje tylko jeden pas ruchu, lub z trzech dwa, korzystając z jazdy na suwak ma dojść do upłynnienia ruchu. Bardzo ważne jest, by, tak samo jak w przypadku prawdziwego suwaka, dojeżdżać do końca pasa, który się kończy. Tam na zmianę przejeżdżają wtedy samochody z obu pasów, jeden z lewego, jeden z prawego – tłumaczy Janusz Markiewicz z katowickiego WORD. Walkę z czasem w trakcie akcji ratowniczych ma natomiast usprawnić tworzenie korytarzu życia, który polega na zostawieniu odstępu dla służb ratunkowych.

 

Gdy znajdujemy się na drodze z jednym pasem ruchu, zjedźmy maksymalnie do prawej strony i zostawmy większy niż zazwyczaj odstęp od poprzedzającego pojazdu. W razie potrzeby pozwoli on nam na manewrowanie samochodem. Jeśli dojeżdżamy do miejsca wypadku drogą dwupasmową, kierowcy poruszający się lewym pasem zjeżdżają do lewej krawędzi, a kierowcy z prawego pasa – do prawej. W przypadku trzech pasów ruchu kierowcy z lewego zjeżdżają do lewej krawędzi, z prawego do prawej krawędzi, a samochody jadące środkowym pasem ustawiają się jak najbliżej nich.

 

Nowe przepisy, które sprawią, że jazda na suwak i tworzenie korytarzu życia będą obowiązującą praktyką na polskich drogach wejdą w życie jeszcze w tym roku. Pierwotnie miały zacząć obowiązywać z dniem 1 listopada 2019, jednak ten termin został odroczony. Nowe przepisy zostaną wdrożone po 21 dniach od momentu ich ogłoszenia. Jak powiedział Jerzy Polaczek, przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury dla PAP – konieczność wprowadzenia nowego terminu jest podyktowana nowym harmonogramem prac Sejmu. Istnieje duża doza prawdopodobieństwa, że kierowców nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku.

 

TK aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520