Jastrowie: Wynajął teren spółce, która nazwoziła chemikaliów. Teraz poniesie ogromne koszty utylizacji

Jastrowie: Wynajął teren spółce, która nazwoziła chemikaliów. Teraz poniesie ogromne koszty utylizacji

Nielegalne odpady w Jastrowiu (w powiecie złotowskim w Wielkopolsce). Na jednej z posesji na obrzeżach miasta znaleziono składowisko chemikaliów. 
Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin kierownik pilskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Marek Duraj część odpadów najprawdopodobniej pochodzi spoza Polski. Łącznie znaleziono od 250 do 300 ton odpadów.
Składowisko znajduje się na prywatnej posesji. Jej właściciel wynajął teren spółce z Knurowa pod inną działalność. Gdy firma nie zapłaciła mu za dzierżawę zorientował się, że na jego działce składowane są odpady i zgłosił sprawę odpowiednim służbom. Teraz – zgodnie z prawem – to on będzie musiał ponieść koszty usunięcia i utylizacji chemikaliów. Jeśli nie wywiąże się z tego obowiązku, to gmina zrobi to na zasadzie tzw. wykonania zastępczego i i tak obciąży go kosztami
Burmistrz Jastrowia podjął już pierwsze kroki do zobowiązania właściciela działki do takiego działania. “To może być koszt nawet kilkuset tysięcy złotych” – powiedział Polskiemu Radiu Koszalin burmistrz Jastrowia Piotr Wojtiuk. Zaznaczył, że zostało już wszczęte postępowanie administracyjne. Piotr Wojtiuk powiedział, że tak zwanym słupem jest prezes spółki, która wynajęła posesję. To starsza, ponad siedemdziesięcioletnia kobieta.
Jak zapewnia kierownik pilskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Marek Duraj – odpady, mimo że należą do kategorii niebezpiecznych, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców i okolicznego środowiska.
Postępowanie w sprawie nielegalnego składowiska chemikaliów w Jastrowiu i spółki, która zwoziła tam odpady wszczęła już też Prokuratura Rejonowa w Złotowie.IAR/Przemysław Grabiński/Radio Koszalin/dwi/mocCOMMENTS

WORDPRESS: 0