Jarosław Sellin pyta Basila Kerskiego o to, czy ECS wpółorganizował V Trójmiejski Marsz Równości w Gdańsku

Jarosław Sellin pyta Basila Kerskiego o to, czy ECS wpółorganizował V Trójmiejski Marsz Równości w Gdańsku

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin wysłał do dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego list, w którym pyta, czy i w jakim zakresie ECS był współorganizatorem V Trójmiejskiego Marszu Równości 24 maja 2019 r. Podczas marszu grupa demonstrantów niosła utrzymany w tęczowej kolorystyce przedmiot przypominający monstrancję, który w miejscu na hostię miał wyobrażenie waginy.

Sellin, kandydujący bez powodzenia z listy Zjednoczonej Prawicy w niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, zadał w liście cztery konkretne pytania: 1. Czy prawdą jest, że Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku było partnerem Trójmiejskiego Marszu Równości? 2. Jaki był zakres zaangażowania ECS w Trójmiejski Marsz Równości? 3. W jaki wymiarze Europejskie Centrum Solidarności partycypowało w kosztach organizacyjnych Trójmiejskiego Marszu Równości? Czy ECS pokrywało koszty imprez towarzyszących Trójmiejskiemu Marszu Równości? Czy jakiekolwiek koszty poniesione w związku z tym wydarzeniem wydatkowano z dotacji podmiotowej przeznaczonej na działalność ECS? 4. Jak Pan tłumaczy zgodność misji, do realizacji której zostało powołane ECS z partnerowaniem tego typu imprezie? Nie udało nam się skontaktować z dyrektorem Kerskim, który jest obecnie chory i w środę nie był obecny w pracy. Biuro Prasowe ECS przygotowuje odpowiedź na list wiceministra.

 

– Oczywiste jest, że organizator, a ministerstwo jest współorganizatorem ECS, musi zareagować w tej bulwersującej sytuacji, jeśli nie zareagowali inni, jak władze samorządowe Gdańska czy Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego – powiedział nam wiceminister Sellin. – Jeśli instytucja kultury dotowana przez ministerstwo, jaką jest ECS, w jakimś charakterze lub stopniu przyczyniła się do tego skandalicznego wydarzenia, będzie musiała się z tego wytłumaczyć.

 

Zapytany, czy ministerstwo ma zamiar wyciągać jakieś konsekwencje wobec ECS, jeśli okaże się, że ECS organizacyjnie lub finansowo wspierał tegoroczny Trójimiejski Marsz Równości, Jarosław Sellin odpowiedział: – Zobaczymy, co się okaże. Oczekuję na odpowiedź od dyrektora Kerskiego. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że ECS w tym roku nie był w żaden sposób zaangażowany w organizację Trójmiejskiego Marszu Równości. Podstawą interwencji Jarosława Sellina jest prawdopodobnie logotyp ECS, który został pomyłkowo zamieszczony na stronie jednej z organizacji pozarządowych organizujących Marsz Równości.

 COMMENTS

WORDPRESS: 0