HomePOLSKA

Jarosław Kaczyński: Wybory najpóźniej do 28 czerwca. Te wybory się odbędą

Jarosław Kaczyński: Wybory najpóźniej do 28 czerwca. Te wybory się odbędą

– Ostatni możliwy termin organizacji wyborów prezydenckich to 28 czerwca. Późniejszy termin byłby niezgodny z konstytucją. Te wybory się odbędą – powiedział Jarosław Kaczyński podczas środowego briefingu z Jarosławem Gowinem i Zbigniewem Ziobrą.

 

– Stanął znów w dyskusji publicznej problem terminu wyborów. Wydawało się, że wszystko jest rozstrzygnięte, ale okazało się, że niektórzy w dalszym ciągu chcą odrzucać rozwiązanie konstytucyjne. Z całą pewnością nie leży to w interesie Polski i nie jest to zgodne z konstytucją – powiedział Jarosław Kaczyński.

– Ostatni możliwy termin to 28 czerwca. Jeżeli wtedy odbędą się wybory, to wtedy – mimo wykorzystania wszystkich innych terminów np. przez Sąd Najwyższy – 6 sierpnia nowy prezydent będzie zaprzysiężony. Nie ma tutaj żadnej innej możliwości. Ci, którzy to proponują, mają za nic konstytucję – mówił.

– Wybory będą przeprowadzone. Jeśli będą próby przeciwstawiania się temu, to wykorzystamy wszystkie środki, aby przepisy prawa zostały wykonane – zapowiedział Kaczyński.

Gowin: Termin był już uzgodniony

Przemawiający po Jarosławie Kaczyńskim Jarosław Gowin stwierdził, że termin wyborów był już niemal uzgodniony pomiędzy rządem, a opozycją.

– Wybory muszą odbyć się w terminie, który jest zgodny z konstytucją i wydawał się do niedawna uzgodniony przez partię rządzącą z partiami opozycyjnymi. Tymczasem słychać teraz głosy o innych terminach. To jest efekt wzajemnego skłócenia, panującego na opozycji. Apeluję do liderów opozycji o przywrócenie powagi swoim działaniom – stwierdził Gowin.

– Mam nadzieję, że porozumienie zostanie osiągnięte. Zwłaszcza, że cała opinia publiczna oczekuje, by temat wyborów był za nami – dodał Zbigniew Ziobro.

Red. Kacper Rogacin PolskaPress AIP

COMMENTS