10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Jarosław Kaczyński rozwiał wątpliwości. Frankowicze muszą radzić sobie sami

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rząd i prezydent nie pomoże. „Frankowicze powinni zacząć samodzielnie walczyć o swoje prawa”, powiedział dziś Jarosław Kaczyński na antenie radiowej Jedynki.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński rozwiał dziś w piątek 10 lutego ostatnie złudzenia frankowiczów na kompleksową interwencję państwa po ich stronie w sporze z bankami o korzystne przewalutowanie kredytów hipotecznych rozliczanych we frankach szwajcarskich. W trakcie rozmowy na antenie radiowej Jedynki Jarosław Kaczyński powiedział wprost: „Frankowicze powinni zacząć samodzielnie walczyć o swoje prawa”. Piątkowa wypowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości wskazuje jednoznacznie, że w rządzącej partii zwyciężyły głosy ekonomistów podkreślających zagrożenie jakim dla polskiego systemu bankowego byłoby przymusowe przewalutowanie kredytów hipotecznych, wspierane opiniami Narodowego Banku Polskiego oraz Komisji Nadzoru Finansowego.
To nie jedyna zresztą fatalna wiadomość dla frankowiczów z tego tygodnia. Rozpoczęły go ostrzeżenia adwokatów o przedawnianiu się roszczeń frankowiczów wobec banków. Mamy rok 2017, a najwięcej umów o kredyt hipoteczny rozliczany we frankach szwajcarskich zawieranych było właśnie niespełna dziesięć lat temu, w okresie lat 2007-2009. Zgodnie z prawem cywilnym roszczenia z tytułu umów, w tym o kredyt, przedawniają się po dziesięciu latach.
W środku tygodnia z Rumunii dotarła informacja, iż tamtejszy sąd konstytucyjny uznał za sprzeczny z rumuńską konstytucją akt prawny nakazujący obowiązkowe przewalutowanie na rumuńskie leje kredytów hipotecznych zaciągniętych w tym kraju we frankach szwajcarskich. Co prawda to wewnętrzna sprawa Rumunii, ale ekspertyza tamtejszych sędziów ma przecież szerszy kontekst, i to nie tylko dla opinii publicznej.
W środę i w czwartek w polskim Sejmie debata nad projektami ustaw dotyczących pomocy dla frankowiczów sprowadziła się do konkluzji, iż procedowany powinien być jedynie projekt prezydenckiej ustawy zobowiązujący banki do zwrócenia kredytobiorcom nienależnie pobieranych różnic kursowych, tzw. spreadów. Radiowa wypowiedź prezesa Kaczyńskiego wskazuje, że właśnie na tzw. ustawie spreadowej zakończy się realizacja obietnic wyborczych składanych frankowiczom przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz kandydatów na posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Zbigniew Biskupski AIP/fot.Bartek Syta

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520