Jarosław Kaczyński dla “Bild”: Putin chciałby napisać historię na nowo

Jarosław Kaczyński dla “Bild”: Putin chciałby napisać historię na nowo

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział że prezydent Władimir Putin zakłamuje historię by realizować własną politykę. Wywiad z liderem Prawa i Sprawiedliwości ukazał się w dzisiejszym wydaniu niemieckiego dziennika “Bild”.

Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że Władimir Putin próbuje kierować uwagę ludzi na Polaków, by zamazać uwikłanie swego kraju w wybuch II wojny światowej. Prezes PiS wyraził przekonanie, że “świat zna prawdę”. “To Związek Sowiecki pod wodzą Stalina napadł na Polskę 17 września 1939 roku. To radzieccy żołnierze i oprawcy z NKWD wymordowali w 1940 roku tysiące polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach” – przypomniał.

Jarosław Kaczyński przypomniał, że III Rzesza od samego początku wojny dokonywała masowych mordów na polskich elitach – profesorach, naukowcach, studentach, politykach i ich rodzinach. Przyszłość Polski miała zostać unicestwiona razem z kulturą i potencjałem gospodarczym kraju.

“Również Sowieci wymordowali tysiące Polaków lub wywieźli ich na Syberię, lub do Kazachstanu. Wielu powróciło do Polski dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych. Inni nie wrócili nigdy” – mówi Jarosław Kaczyński. “Fakty mówią same za siebie. W czasie II wojny światowej zginęło 6 milionów obywateli Polski, z tego 3 miliony polskich Żydów, którzy przed wojną byli polskimi obywatelami” – zwrócił uwagę rozmówca “Bilda”.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiada, że Polska nie pogodzi się z tym, że nie otrzymała reparacji za zniszczenia wojenne. “(…) Zniszczono całą polską gospodarkę, ulice, fabryki, zabytkowe budynki i dobra kultury” – podkreślił polityk, przypominając, że jeszcze niedawno Francja dostawała od Niemiec odszkodowania za zniszczenia I wojny światowej, podczas gdy nasz kraj nie dostał nic.

Pytany, czy należy skierować podobne roszczenia wobec Kremla, Jarosław Kaczyński odpowiedział, że Rosji i Niemiec nie można porównywać. “W Berlinie zasiada demokratycznie wybrany rząd i obowiązują prawo oraz moralność. O Rosji natomiast nie da się tego powiedzieć”. Podkreślił, że również Rosja powinna zapłacić odszkodowania, choć dotychczas nie uznała swej odpowiedzialności.

IAR/Bild/zr/jjCOMMENTS

WORDPRESS: 0