HomeŚwiat

Japonia wyłączy reaktory atomowe

Japonia wyłączy reaktory atomowe

Japoński sąd zdecydował o wyłączeniu dwóch działających reaktorów atomowych. To pierwsza taka decyzja dotycząca obecnie działających w Japonii elektrowni jądrowych.

Po katastrofie nuklearnej w Fukuszimie pięć lat temu wyłączono wszystkie japońskie reaktory ze względów bezpieczeństwa. Ale rząd argumentował, że Japonia nie może całkowicie odejść od energii atomowej i dwa reaktory w Takahamie na zachodzie kraju włączono ponownie. Jeden z nich unieruchomiono zaraz potem, bo pojawiły się problemy techniczne. Grupa mieszkańców oddała tymczasem sprawę do sądu twierdząc, że reaktory nie są bezpieczne. Sąd podzielił ich opinię.
„To wspaniałe, sąd uznał, że ta sprawa jest dla nas bardzo ważna”, mówi telewizji NHK przedstawiciel protestujących mieszkańców Yoshinori Tsuji. Operator elektrowni w Takahamie, firma Kansai Electric Power zapowiedziała wniesienie apelacji. Jej szefowie mówią też, że w związku z wyrokiem będzie trudno wprowadzić obniżki cen energii elektrycznej, które miały obowiązywać od maja.

IAR/ R.Motriuk/mcm/z

COMMENTS