-1.2 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Japonia: 75 rocznica zrzucenia bomby atomowej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Hiroszimie trwają obchody 75-ej rocznicy zrzucenia na miasto bomby atomowej. Premier Japonii Shinzo Abe wraz z burmistrzem Hiroszimy spotkali się w Parku Pokoju z tymi, którzy przeżyli wybuch bomby, i z ich potomkami. O 8.15 miejscowego czasu, gdy 75 lat temu eksplodowała bomba, mieszkańcy miasta uczcili pamięć ofiar minutą ciszy. Ze względu na epidemię koronawirusa, w tegorocznych obchodach uczestniczy mniej osób, niż w poprzednich latach. Obowiązuje dystans społeczny, a większość uczestników nosi maseczki.

Amerykański atak atomowy na Hiroszimę 6 sierpnia 1945 roku był pierwszym w historii przypadkiem użycia energii nuklearnej przeciwko ludziom. Bomba uranowa, nazwana „Little Boy”, spadła z wysokości 9470 metrów. Eksplozja nastąpiła na wysokości 580 metrów nad centrum miasta. Szacuje się, że tuż po wybuchu zginęło między 70 a 90 tysięcy mieszkańców miasta. Całkowitą liczbę ofiar śmiertelnych szacuje się na 140 tysięcy. Z 76 tysięcy budynków w Hiroszimie, 70 tysięcy zostało zburzonych lub uszkodzonych, w tym 48 tysięcy całkowicie. 9 sierpnia 1945 roku Amerykanie zrzucili drugą bombę atomową na Nagasaki.

 

*

 

W Hiroszimie uczczono pamięć ofiar bomby atomowej, zrzuconej na to miasto przez Amerykanów 75 lat temu. Tegoroczne uroczystości miały skromniejszy niż zazwyczaj charakter ze względu na ograniczenia związane z pandemią.

O godzinie 8:15 rano czasu lokalnego, dokładnie w chwili, kiedy 75 lat temu bomba z ładunkiem jądrowym eksplodowała nad Hiroszimą, pamięć ponad 140 tysięcy ofiar uczczono minutą ciszy. Główne uroczystości z udziałem premiera Japonii Abe Shinzo odbyły się – jak co roku – w Parku Pokoju. Park położony jest na terenie dawnego centrum wystawienniczego w Hiroszimie, znajdującego się w bliskiej odległości od miejsca eksplozji. W tegorocznych uroczystościach, ze względu na pandemię, wzięli udział głównie ocaleni z kataklizmu, ich rodziny oraz przedstawiciele japońskich władz.

Mer Hiroszimy Kazui Matsumi w przemówieniu okolicznościowym nawiązał do pandemii grypy z 1918 roku, w obliczu której państwa po zakończeniu I wojny światowej nie były w stanie współpracować ze sobą. Dodał, że późniejszy rozwój nacjonalizmów doprowadził do wybuchu II wojny światowej, a w konsekwencji – także do zrzucenia bomb atomowych. Trzy dni po Hiroszimie amerykańska bomba jądrowa zniszczyła Nagasaki. Wydarzenia te doprowadziły kilka dni później do kapitulacji Japonii.

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /w Siekaj

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)BBC/Internet/w Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520