Jan Wedel, Stefan Cegielski czy Zygmunt Solorz? Zobacz dziesięciu najbogatszych Polaków stulecia

Jan Wedel, Stefan Cegielski czy Zygmunt Solorz? Zobacz dziesięciu najbogatszych Polaków stulecia

Przedsiębiorcy, politycy, właściciele fabryk, mecenasi kultury. Historycy gospodarki i ekonomiści wybrali najbogatszych Polaków stulecia. Kto znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu? Przejdź do galerii, aby poznać nazwiska dziesięciu najbogatszych Polaków 1918-2018. 

Tygodnik “Wprost” opublikował ranking najbogatszych Polaków stulecia. Wyboru dokonało dwudziestu ekonomistów i historyków gospodarki z czołowych uczelni w kraju. Przedsiębiorcy nie byli oceniani tylko ze względu na wartość majątku. W rankingu znalazło się sto osób, które w ciągu ostatnich stu lat odcisnęło największe piętno na polskiej gospodarce, najdobitniej zapisało się w historii Polski i które w okresie swojej świetności cieszyło się największymi wpływami.

– TOP 10 najbogatszych Polaków stulecia. Sprawdź kto w latach 1918-2018 roku miał największy wpływ na polską gospodarkę?

10. Dziesiątkę najbogatszych Polaków stulecia otwiera Adam Góral, ur. 27 października 1955 w Rzeszowie polski przedsiębiorca i ekonomista, doktor nauk ekonomicznych, prezes zarządu Asseco Poland S.A. Karierę zaczynał w 1988 r., kiedy po powrocie z USA razem z bratem założył firmę „Jazcoop”, specjalizującą się w produkcji ketchupu. W 1991 r. założył „Comp Ltd.”, które w 2004 r. zostało przekształcone w Asseco Poland i stało się największą spółką IT w Europie. Góral jest również prezesem Podkarpackiego Klubu Biznesu oraz współzałożycielem Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie. Ponadto zasiada w radach nadzorczych kilku spółek m.in. Vistuli, Asseco Business Solutions, Asseco Systems, Międzynarodowej Szkoły Bankowości i Finansów w Sandomierzu.

 

9. Adam i Stefan Baczewscy (1895-1940, 1892-1940) Adam i Stefan Baczewscy w okresie II Rzeczypospolitej kierowali rodzinną firmą J. A. Baczewski, zajmująca się produkcją likierów i wódek. Dzięki inwestycjom w nowoczesną aparaturę, budowie rafinerii spirytusu i wprowadzeniu nowatorskich metod reklamy firma Adam i Stefan Baczewscy uczynili ze swojej firmy największego producenta alkoholu w Polsce i jednego z największych w środkowej Europie. W latach 30. firma dostarczała swoje wyroby alkoholowe do statków pasażerskich SS Polonia i MS Piłsudski, a jej produkty były eksportowane do Europy Zachodniej, m.in. do Paryża, Pragi i Wiednia.

 

8. Jan Albin Gotz-Okocimski (1864-1931) Polityk, działacz samorządowy, gospodarczy i społecznym, filantrop. Poseł na Sejm Galicyjski, poseł do parlamentu austriackiego w latach 1911–1918, prezes Koła Polskiego w Wiedniu. Pod koniec XIX w. wraz z żoną hrabiną Zofią z Sumińskich wybudował w Brzesku, w pobliżu Browaru Okocim kompleks pałacowy wzorowany na architekturze wiedeńskiej, otoczony parkiem utrzymanym w stylu angielskim. Od 1904 r. był właścicielem Browaru Krakowskiego i Fabryki Przetworów Słodowych.

 

7. Henryk Grohman (1862-1939) Łódzki fabrykant, dziedzic imperium Ludwika Grohmana, członek Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów. Po śmierci ojca przejął zakład włókienniczy, zmodernizował go i połączył z firmą rodziny Scheiblerów. Tym samym stworzył „Zjednoczone Zakłady Włókiennicze Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana – Spółka Akcyjna w Łodzi”, największy kompleks przemysłowy Łodzi. Grohman był również mecenasem kultury. W swoim domu urządzał koncerty fortepianowe, na których grał m.in. Ignacy Jan Paderewski i gościł Witkacy.

 

6. Zygmunt Solorz(ur. 1956) Właściciel wielu przedsiębiorstw działających na rynku mediów, telekomunikacji i finansów. Jest założycielem Telewizji Polsat i prezesem Rady Nadzorczej Polsatu. Solorz-Żak jest również właścicielem firm: Elektrim, ZE PAK, Cyfrowy Polsat (Polkomtel, Netia, Telewizja Polsat, Superstacja), Plus Bank, Antena 1. Posiada także udziały w ATM Grupa.

 

5. Jan Kulczyk (1950-2015) Był właścicielem przedsiębiorstwa Kulczyk Holding i międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments. Od lat regularnie klasyfikowany w rankingach jako najbogatszy Polak. Karierę rozpoczął w latach 80., kiedy założył jedną z pierwszych w Polsce firm joint jenture, a następnie Interkulpol. Inwestował w branże energetyki, ropy naftowej i gazu, infrastrukturę, nieruchomości i browarnictwo. Stworzył Polenergię – pierwszą polską prywatną grupę energetyczną o zasięgu międzynarodowym. Był również założycielem Polskiej Rady Biznesu.

 

4. Stefan Cegielski (1852-1921) Polski przemysłowiec oraz działacz społeczno-polityczny, poseł do parlamentu Rzeszy, od 1888 jednocześnie deputowany do sejmu pruskiego – w wystąpieniach parlamentarnych sprzeciwiał się działalności państwowej Komisji Kolonizacyjnej oraz germanizacji, bronił praw robotników. Od 1880 r. kierował założoną przez ojca fabryką maszyn i narzędzi rolniczych HCP. Brał również udział w działaniach na rzecz kultury – był członkiem Dyrekcji Głównej Towarzystwa Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego, wiceprezesem rady nadzorczej Spółki Akcyjnej “Teatr Polski w Ogrodzie Potockiego”, członkiem rady nadzorczej “Dziennika Poznańskiego”.

 

 

3. Mieczysław Wilczek (1932-2014) Chemik, prawnik, przedsiębiorca, wynalazca i autor patentów z dziedziny chemii, minister przemysłu w rządzie Mieczysława Rakowskiego, autor tzw. ustawy Wilczka. Dyrektor techniczny zakładów Pollena w Warszawie, główny inżynier i zastępca dyrektora w Warszawskiej Fabryce Syntetyków Zapachowych „Aroma”. Wprowadził w Polsce innowacyjny program detergentowy, a w 1965 r. wdrożył do produkcji proszek do prania Ixi 65. W latach 70. zbudował kilka zakładów przetwórstwa mięsnego, stając się jednym z najbogatszych ludzi w Polsce.

 

 

2. Jan Wedel(1874-1960) Wnuk pierwszego właściciela fabryki czekolady E. Wedel i twórca ptasiego mleczka. Wprowadził firmę na rynki zagraniczne, wymyślając nowe sposoby sprzedaży, usprawniając produkcję i dostawy do sklepów. Produkty Wedla zdobyły uznanie w całej Europie Środkowej. Był również autorem wielu nowatorskich pomysłów, takich jak np. ustawienie w parku Skaryszewskim pierwszych w Warszawie automatów ze słodyczami. Został odznaczony orderem „Polonia Restituta”.

 

1. Leopold Julian Kronenberg (1849-1937) Polski finansista, bankier i działacz gospodarczy pochodzenia żydowskiego. Był dyrektorem petersburskiej filii Banku Handlowego w Warszawie, a od 1887 zarządzał należącymi do rodziny przedsiębiorstwami: Bankiem Handlowym w Warszawie, Koleją Warszawsko-Terespolską oraz Nadwiślańską. Był również prezesem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz jednym z fundatorów, a następnie prezesem zarządu Filharmonii Warszawskiej.

 

Red. Monika Jus (aip)

COMMENTS

WORDPRESS: 0