2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Jan Wedel, Stefan Cegielski czy Zygmunt Solorz? Zobacz dziesięciu najbogatszych Polaków stulecia

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przedsiębiorcy, politycy, właściciele fabryk, mecenasi kultury. Historycy gospodarki i ekonomiści wybrali najbogatszych Polaków stulecia. Kto znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu? Przejdź do galerii, aby poznać nazwiska dziesięciu najbogatszych Polaków 1918-2018. 

Tygodnik „Wprost” opublikował ranking najbogatszych Polaków stulecia. Wyboru dokonało dwudziestu ekonomistów i historyków gospodarki z czołowych uczelni w kraju. Przedsiębiorcy nie byli oceniani tylko ze względu na wartość majątku. W rankingu znalazło się sto osób, które w ciągu ostatnich stu lat odcisnęło największe piętno na polskiej gospodarce, najdobitniej zapisało się w historii Polski i które w okresie swojej świetności cieszyło się największymi wpływami.

– TOP 10 najbogatszych Polaków stulecia. Sprawdź kto w latach 1918-2018 roku miał największy wpływ na polską gospodarkę?

10. Dziesiątkę najbogatszych Polaków stulecia otwiera Adam Góral, ur. 27 października 1955 w Rzeszowie polski przedsiębiorca i ekonomista, doktor nauk ekonomicznych, prezes zarządu Asseco Poland S.A. Karierę zaczynał w 1988 r., kiedy po powrocie z USA razem z bratem założył firmę „Jazcoop”, specjalizującą się w produkcji ketchupu. W 1991 r. założył „Comp Ltd.”, które w 2004 r. zostało przekształcone w Asseco Poland i stało się największą spółką IT w Europie. Góral jest również prezesem Podkarpackiego Klubu Biznesu oraz współzałożycielem Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie. Ponadto zasiada w radach nadzorczych kilku spółek m.in. Vistuli, Asseco Business Solutions, Asseco Systems, Międzynarodowej Szkoły Bankowości i Finansów w Sandomierzu.

 

9. Adam i Stefan Baczewscy (1895-1940, 1892-1940) Adam i Stefan Baczewscy w okresie II Rzeczypospolitej kierowali rodzinną firmą J. A. Baczewski, zajmująca się produkcją likierów i wódek. Dzięki inwestycjom w nowoczesną aparaturę, budowie rafinerii spirytusu i wprowadzeniu nowatorskich metod reklamy firma Adam i Stefan Baczewscy uczynili ze swojej firmy największego producenta alkoholu w Polsce i jednego z największych w środkowej Europie. W latach 30. firma dostarczała swoje wyroby alkoholowe do statków pasażerskich SS Polonia i MS Piłsudski, a jej produkty były eksportowane do Europy Zachodniej, m.in. do Paryża, Pragi i Wiednia.

 

8. Jan Albin Gotz-Okocimski (1864-1931) Polityk, działacz samorządowy, gospodarczy i społecznym, filantrop. Poseł na Sejm Galicyjski, poseł do parlamentu austriackiego w latach 1911–1918, prezes Koła Polskiego w Wiedniu. Pod koniec XIX w. wraz z żoną hrabiną Zofią z Sumińskich wybudował w Brzesku, w pobliżu Browaru Okocim kompleks pałacowy wzorowany na architekturze wiedeńskiej, otoczony parkiem utrzymanym w stylu angielskim. Od 1904 r. był właścicielem Browaru Krakowskiego i Fabryki Przetworów Słodowych.

 

7. Henryk Grohman (1862-1939) Łódzki fabrykant, dziedzic imperium Ludwika Grohmana, członek Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów. Po śmierci ojca przejął zakład włókienniczy, zmodernizował go i połączył z firmą rodziny Scheiblerów. Tym samym stworzył „Zjednoczone Zakłady Włókiennicze Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana – Spółka Akcyjna w Łodzi”, największy kompleks przemysłowy Łodzi. Grohman był również mecenasem kultury. W swoim domu urządzał koncerty fortepianowe, na których grał m.in. Ignacy Jan Paderewski i gościł Witkacy.

 

6. Zygmunt Solorz(ur. 1956) Właściciel wielu przedsiębiorstw działających na rynku mediów, telekomunikacji i finansów. Jest założycielem Telewizji Polsat i prezesem Rady Nadzorczej Polsatu. Solorz-Żak jest również właścicielem firm: Elektrim, ZE PAK, Cyfrowy Polsat (Polkomtel, Netia, Telewizja Polsat, Superstacja), Plus Bank, Antena 1. Posiada także udziały w ATM Grupa.

 

5. Jan Kulczyk (1950-2015) Był właścicielem przedsiębiorstwa Kulczyk Holding i międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments. Od lat regularnie klasyfikowany w rankingach jako najbogatszy Polak. Karierę rozpoczął w latach 80., kiedy założył jedną z pierwszych w Polsce firm joint jenture, a następnie Interkulpol. Inwestował w branże energetyki, ropy naftowej i gazu, infrastrukturę, nieruchomości i browarnictwo. Stworzył Polenergię – pierwszą polską prywatną grupę energetyczną o zasięgu międzynarodowym. Był również założycielem Polskiej Rady Biznesu.

 

4. Stefan Cegielski (1852-1921) Polski przemysłowiec oraz działacz społeczno-polityczny, poseł do parlamentu Rzeszy, od 1888 jednocześnie deputowany do sejmu pruskiego – w wystąpieniach parlamentarnych sprzeciwiał się działalności państwowej Komisji Kolonizacyjnej oraz germanizacji, bronił praw robotników. Od 1880 r. kierował założoną przez ojca fabryką maszyn i narzędzi rolniczych HCP. Brał również udział w działaniach na rzecz kultury – był członkiem Dyrekcji Głównej Towarzystwa Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego, wiceprezesem rady nadzorczej Spółki Akcyjnej „Teatr Polski w Ogrodzie Potockiego”, członkiem rady nadzorczej „Dziennika Poznańskiego”.

 

 

3. Mieczysław Wilczek (1932-2014) Chemik, prawnik, przedsiębiorca, wynalazca i autor patentów z dziedziny chemii, minister przemysłu w rządzie Mieczysława Rakowskiego, autor tzw. ustawy Wilczka. Dyrektor techniczny zakładów Pollena w Warszawie, główny inżynier i zastępca dyrektora w Warszawskiej Fabryce Syntetyków Zapachowych „Aroma”. Wprowadził w Polsce innowacyjny program detergentowy, a w 1965 r. wdrożył do produkcji proszek do prania Ixi 65. W latach 70. zbudował kilka zakładów przetwórstwa mięsnego, stając się jednym z najbogatszych ludzi w Polsce.

 

 

2. Jan Wedel(1874-1960) Wnuk pierwszego właściciela fabryki czekolady E. Wedel i twórca ptasiego mleczka. Wprowadził firmę na rynki zagraniczne, wymyślając nowe sposoby sprzedaży, usprawniając produkcję i dostawy do sklepów. Produkty Wedla zdobyły uznanie w całej Europie Środkowej. Był również autorem wielu nowatorskich pomysłów, takich jak np. ustawienie w parku Skaryszewskim pierwszych w Warszawie automatów ze słodyczami. Został odznaczony orderem „Polonia Restituta”.

 

1. Leopold Julian Kronenberg (1849-1937) Polski finansista, bankier i działacz gospodarczy pochodzenia żydowskiego. Był dyrektorem petersburskiej filii Banku Handlowego w Warszawie, a od 1887 zarządzał należącymi do rodziny przedsiębiorstwami: Bankiem Handlowym w Warszawie, Koleją Warszawsko-Terespolską oraz Nadwiślańską. Był również prezesem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz jednym z fundatorów, a następnie prezesem zarządu Filharmonii Warszawskiej.

 

Red. Monika Jus (aip)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520