Jan Vincent Rostowski kandyduje do europarlamentu z… zagranicy

Jan Vincent Rostowski kandyduje do europarlamentu z… zagranicy

Były wicepremier Polski Jan Vincent Rostowski kandydatem do europarlamentu z listy nowej, prounijnej partii w Wielkiej Brytanii. Antybrexitowa Change UK, utworzona przez buntowników, którzy opuścili Partie Konserwatywną i Labourzystów, ogłosiła dziś, kto znajdzie się na jej listach wyborczych.

Tymczasowa szefowa ugrupowania, była konserwatystka Heidi Allen deklarowała, że “te wybory to szansa na wysłanie wiadomosci tak jasnej, jak to możliwe: domagamy się głosowania dla obywateli. Będziemy opowiadali się za pozostaniem w Unii Europejskiej”.
Na liście kandydatów znalazł się Jacek Rostowski. “Jeśli zostanę wybrany będę reprezentował wszystkich obywateli europejskich w Londynie, po pierwsze Brytyjczyków ale także Polaków, Francuzów Hiszpanów itd. ” – czytamy na twitterze byłego wicepremiera w rządzie PO.
Wśród kandydatów znalazła się też Rachel Johnson, siostra Borisa Johnosna, twardego brexitowca i członka Partii Konserwatywnej, a także były konserwatywny minister zdrowia Stephen Dorrel czy niegdysiejszy poseł Partii Pracy i działacz antybrexitowy Roger Casale.
Change UK to ugrupowanie utworzeone przez polityków lewicy i prawicy, którzy opuścili swe partie w proteście przeciwko polityce ich szefów ws. brexitu.
Według sondaży większym poparciem cieszy się jednak inna nowopowstała partia – partia brexitu Nigela Farage’a. Pięć lat temu to ówczesne ugrupowanie tego polityka, UKIP, triumfowało w eurowyborach.
Wybory na Wyspach mają się odbyć za miesiąc. Teoretycznie może do nich nie dojść, jeśli rząd i opozycja porozumieją się co do modyfikacji w umowie brexitowej. Na razie nie ma jednak sygnałów przełomu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/jf/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0