12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Jan Ptaszyn Wróblewski wśród 15 nominowanych do Nagród Mediów Publicznych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Prusinowski, Agata Zubel, Marek Moś i Józef Skrzek to artyści nominowani do Nagród Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio. Nagrody powracają po 11 latach w nowej formule. Będą je przyznawać trzy instytucje publiczne. Poza Polskim Radiem także Telewizja Polska w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców słowa. Niezależne trzy kapituły składające się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie nominowały w sumie piętnaścioro twórców. 


W kategorii Słowo szansę na nagrodę mają: poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, historyk prof. Andrzej Nowak, teoretyk i historyk literatury Włodzimierz Bolecki, pisarz, krytyk literacki, producent telewizyjny Andrzej Horubała oraz pisarz Antoni Libera. W kategorii obraz nominowani są: ilustrator, autor plakatów Wojciech Korkuć, reżyser i scenarzysta teatralny Wawrzyniec Kostrzewski, producent telewizyjny Bolesław Pawica, dziennikarz i dokumentalista Zbigniew Rytel i reżyser Krzysztof Talczewski. 
Media publiczne będą promowały dzieła artystów nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych, aż do ogłoszenia zwycięzców. Laureatów poznamy 16 września podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie. 
Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tys. zł. W skład kapituły w kategorii Muzyka weszli: była minister kultury i wieloletnia dyrektor naczelna i artystyczna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa, Krzysztof Penderecki – kompozytor, dyrygent, laureat najważniejszych Nagród Polskiego Radia: „Diamentowego Mikrofonu” i „Diamentowej Batuty”; prezes Związku Kompozytów Polskich Mieczysław Kominek, piosenkarka Krystyna Prońko oraz kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista i wokalista Mateusz Pospieszalski. Jurorzy nominując nestora polskiego jazzu saksofonistę jazzowego Jana Ptaszyna Wróblewskiego uzasadnili, że to „za niezwykłą osobowość muzyczną, za bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60-ciu lat, za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu, za budowanie prestiżu polskiego środowiska jazzowego, za 50-letnią działalność pedagogiczną poprzez prowadzenie warsztatów dla młodych jazzmenów, za nieocenioną i niestrudzoną pracę popularyzatorską prowadzoną od 1970 roku w Polskim Radiu, której owocem jest wielopokoleniowa rzesza miłośników jazzu”. Skrzypek, instrumentalista, kompozytor i badacz folkloru Janusz Prusinowski nominowany został za świadome i konsekwentne przywracanie świadomości społecznej znaczenia i piękna muzyki tradycyjnej, za aktywność w popularyzowaniu nurtu muzyki źródeł zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, za łączenie pokoleń i środowisk na Festiwalu „Wszystkie mazurki świata”. Kompozytorka muzyki współczesnej i śpiewaczka Agata Zubel doceniona została przez kapitułę za wyjątkową umiejętność łączenia aktywności kompozytorskiej i wykonawczej, za wprowadzanie muzyki polskiej do repertuaru wybitnych zespołów zagranicznych (Klangforum Wien, Ensemble Musikfabrik, London Sinfonietta), za nową interpretację dzieł Szymanowskiego i Lutosławskiego, za umiejętność łączenia muzycznych światów, czego najlepszymi przykładami są projekty: ‘Konieczny- koniecznie!” i „El Derwid”.Dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO Marek Moś nominowany został za niezrównane interpretacje muzyki współczesnej, w tym: Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego i Pasji wg św. Marka Pawła Mykietyna, za odwagę łączenia gatunków muzycznych – jazzowych, folkowych, rozrywkowych z twórczością kompozytorów współczesnych, za popularyzację muzyki klasycznej poza salami koncertowymi (m.in. Suwalszczyzna). Nominowany też został Józef Skrzek – basista, multiinstrumentalista, kompozytor, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego. 
W uzasadnieniu kapituła napisała: „za artystyczną bezkompromisowość i piątą dekadę obecności na muzycznej scenie światowego rocka progresywnego i futurystycznej elektroniki. Za pokazywanie piękna muzyki sakralnej. Za wspaniałą, ponadczasową umiejętność łączenia gatunków muzycznych. Za ukochanie awangardy i szacunek dla słowiańskiej i śląskiej tradycji. Za umiejętność łączenia duchowości i prostoty”. 
W kapitule w kategorii Obraz znaleźli się: Przemysław Babiarz – dziennikarz i komentator sportowy TVP, Piotr Bernatowicz – historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, Adam Bujak – polski artysta fotografik, Halina Łabonarska – aktorka i Krzysztof Ziemiec – dziennikarz, związany zarówno z telewizją, jak i z radiem. Skład kapituły w kategorii Słowo tworzą: Joanna Siedlecka – reporterka i pisarka, Krzysztof Masłoń – dziennikarz, publicysta i krytyk literacki, Maciej Pawlicki – producent telewizyjny i filmowy, reżyser, scenarzysta, publicysta, Wojciech Tomczyk – dramatopisarz, scenarzysta, producent i krytyk filmowy oraz Piotr Zaremba – historyk, dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i krytyk teatralny. 
Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych. 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/gaj


- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520