7.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Jan Olszewski nie żyje. Były premier zmarł w warszawskim szpitalu. Miał 88 lat

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jan Olszewski, premier pierwszego polskiego rządu pochodzącego z wolnych wyborów w III RP, nie żyje. Odszedł w czwartek w późnych godzinach wieczornych, w warszawskim szpitalu na ul. Szaserów. 

Były premier Jan Olszewski trafił nieprzytomny do szpitala. Jego stan zdrowia nagle się pogorszył. Były premier Jan Olszewski zmarł. Miał 88 lat. Wiadomość o jego śmierci przekazał prezes TVP Jacek Kurski na Twitterze.

Jan Olszewski trafił do szpitala po udarze mózgu. Jan Olszewski był polskim politykiem, adwokatem i publicystą. W okresie II wojny światowej i okupacji żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik powstania warszawskiego. W czasach PRL był obrońcą w procesach politycznych.

Reprezentował przed sądami m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Adama Michnika. W latach 1991-1992 był premierem polskiego rządu. Następnie zasiadał w parlamencie jako poseł.

W latach 2006–2010 był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Został uhonorowany Orderem Orła Białego. Miał 88 lat. „Panie Premierze odpoczywaj w pokoju” – napisał na Twitterze Jacek Kurski.

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie. W 1953 roku ukończył prawo na UW. Później pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości, następnie w Zakładzie Nauk Prawnych PAN. Współpracował z tygodnikiem „Po Prostu”, działał w „Klubie Krzywego Koła”.
W 1976 znalazł się wśród założycieli Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. W tym samym roku uczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników. Był współautorem jego Apelu do społeczeństwa i władz PRL. Celowo nie został umieszczony na liście członków KOR, co ułatwiło mu udzielanie pomocy prawnej robotnikom represjonowanym i sądzonym po wydarzeniach czerwcowych.
W 1980 włączył się w organizowanie niezależnego związku zawodowego w Warszawie. Był doradcą Krajowej Komisji Porozumiewawczej – od października 1981 Komisji Krajowej – NSZZ „Solidarność” oraz zarządu Regionu Mazowsze. Prowadził następnie wraz z Wiesławem Chrzanowskim postępowanie rejestracyjne związku przed sądem w Warszawie, później także postępowanie rejestracyjne NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
W 1989 roku Jan Olszewski został członkiem Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, a w 1990 był współzałożycielem i fundatorem Polskiej Fundacji Katyńskiej.
Od 1990 roku należał do Porozumienia Centrum, z którego wystąpił w 1992. W tym samym roku został założycielem Ruchu dla Rzeczypospolitej. Wkrótce założył nową partię pod nazwą Ruch Odbudowy Polski. Na jej czele stał do 2011 roku.
W wyborach prezydenckich w 1995 Jan Olszewski zajął czwarte miejsce, uzyskując niemal siedem procent poparcia. Ponownie zarejestrował się jako kandydat na urząd prezydenta w wyborach w 2000. Wycofał się jednak przed dniem głosowania, udzielając poparcia Marianowi Krzaklewskiemu.
Laureat wielu wyróżnień, w tym Medalu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Nagrody imienia Świętego Grzegorza I Wielkiego. W 2014 roku został Honorowym Obywatelem miasta stołecznego Warszawy.

Red. MW-G aip/IAR/K.Koziełł/O.Kłosińska/dok.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520