Jakie zjawiska na niebie zaobserwujemy w 2019 roku?

Jakie zjawiska na niebie zaobserwujemy w 2019 roku?

Trzy zaćmienia Słońca, dwa zaćmienia Księżyca i przejście Merkurego na tle Słońca – to tylko część zjawisk, jakie w tym roku będzie można zobaczyć na niebie.

Tradycyjnie w połowie sierpnia będzie można obserwować rój Perseidów, czyli potocznie – spadające gwiazdy.

„Jeszcze w tym miesiącu, 21 stycznia mieszkańcy półkuli północnej, a więc i Polski zobaczą całkowite zaćmienie Księżyca”, mówi Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. ”Warto obserwować Księżyc wcześnie rano. Wtedy będzie się on chował w cień Ziemi. Do całkowitego zaćmienia dojdzie o godzinie 6:12. Później będzie wschodziło Słońce, więc końca zjawiska już nie zobaczymy, ale fazę całkowitego zaćmienia jak najbardziej”, wyjaśnia Mateusz Borkowicz.

Nie wszystkie zjawiska będzie można zobaczyć w Polsce. Całkowite zaćmienie Słońca 2 lipca będzie widoczne w Argentynie i Chile.

Za to w Polsce warto spojrzeć w niebo 11 listopada. „Wtedy dojdzie do rzadkiego zjawiska – tranzytu Merkurego na tle Słońca”, dodaje Mateusz Borkowicz. „To będzie ostatni tranzyt Merkurego, jaki uda nam się zobaczyć. Co do prognoz pogody, nie jesteśmy pewni, bo w listopadzie różnie bywa. Ale trzymamy kciuki, by 11 listopada udało się zobaczyć jak Merkury powoli przechodzi na tle tarczy Słońca. Do bezpiecznej obserwacji tego zjawiska będzie potrzebny specjalny filtr do obserwacji zaćmienia Słońca i tranzytów. Taki filtr można kupić w każdym sklepie z teleskopami”, dodaje Mateusz Borkowicz.

Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w najbliższą niedzielę 6 stycznia w Mongolii Chinach i Japonii. Z kolei obrączkowe zaćmienie Słońca 26 grudnia zobaczą mieszkańcy Bliskiego Wschodu.
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie przygotowuje wspólne oglądanie lipcowego zaćmienia Słońca i sierpniowe Perseidów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Martyna Szymczakowska/asCOMMENTS

WORDPRESS: 0