HomePOLSKA

Jak uzyskać pozytywną historię kredytową?

Jak uzyskać pozytywną historię kredytową?

Brak zdolności kredytowej może uniemożliwić uzyskanie pożyczki. Bywa też, że odmowa ze strony jednej instytucji finansowej powoduje lawinę – pieniędzy nie pożyczymy także u innych. Jak temu zaradzić?

Pozytywna historia kredytowa jest dla wierzyciela informacją, że jesteśmy solidni – co skutkuje osiągnięciem konkretnych korzyści. Wnioski uczciwych pożyczkobiorców są zazwyczaj rozpatrywane szybciej, dzięki uproszczonym procedurom. Zobowiązanie jest również przyznawane na lepszych warunkach, co wiąże się np. z możliwością negocjowania odsetek lub liczby rat. Brak jakiejkolwiek historii kredytowej może być równie niekorzystny jak przypadek opóźnionej spłaty zobowiązania; pożyczkodawca potrzebuje podstawy, by ocenić, czy jesteśmy godnym zaufania klientem. Zdolność kredytowa ilustruje naszą możliwość do spłaty zobowiązania w wyznaczonym terminie i określana jest na podstawie naszych poprzednich pożyczek, kredytów oraz dokonanych opłat. Wierzyciel zwróci uwagę, czy terminowo spłacaliśmy raty oraz rachunki – między innymi na tej podstawie będzie w stanie ocenić, czy będziemy prawidłowo regulować kolejne zobowiązania wraz z możliwymi odsetkami.
Wszystkie dane o naszej zdolności kredytowej skupia Biuro Informacji Kredytowej. Znajdziemy tam informacje dotyczące całokształtu naszej historii kredytowej – będą tam zarówno zobowiązania spłacane regularne, jak i spłaty opóźnione. Pamiętajmy, że jedynym sposobem na pozbycie się negatywnych wpisów w BIK jest uregulowanie wszystkich zaległości. Od czasu do czasu warto zajrzeć do BIK i biur informacji gospodarczej, by zweryfikować dane na nasz temat.
Gdy nasz wniosek spotka się z odmowną decyzją pożyczkodawcy z powodu naszej negatywnej historii kredytowej lub też braku jakiejkolwiek, możemy wykorzystać kilka pomysłów, by poprawić swoją wiarygodność. Dobrym sposobem jest między innymi zakup, np. drobnego sprzętu AGD, rozłożony na raty, które będziemy w stanie opłacać regularnie. Tym sposobem poprawimy swoją wiarygodność przy niewielkim wysiłku i obciążeniu domowego budżetu. Po drugie warto upewnić się, czy na pewno uregulowaliśmy wszystkie zobowiązania. Zaledwie jeden nieopłacony rachunek może negatywnie wpłynąć na naszą wiarygodność. Nie zapominajmy, że liczy się termin spłaty, nie jej wysokość. – Tworzenie swojej zdolności kredytowej jest bardzo istotne. Dzięki regularnej spłacie już pierwszej pożyczki w Ferratum Bank nasi klienci odnotowują wzrost swojej zdolności kredytowej, co z kolei skutkuje możliwością pożyczenia wyższej kwoty. Wiemy, że poprawianie zdolności kredytowej jest długotrwałym procesem, na który wpływają wszystkie poprzednie zobowiązania, dlatego w razie jakichkolwiek problemów z regularną spłatą staramy się ustalać z naszymi klientami nowy plan działania – mówi Krzysztof Przybysz, Country Coordinator Ferratum Bank.

Zbigniew Biskupski AIP, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS