1.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Jak upiec chleb? Wypróbuj łatwy domowy przepis na szybki bochenek bez drożdży

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zainteresowanie domowym chlebem rośnie, bo coraz rzadziej wychodzimy na zewnątrz. Z powodu epidemii koronawirusa nie mamy też zbytniego wyboru, gdy już kupujemy pieczywo. A że do najczęściej gromadzonych na zapas produktów należą mąka i drożdże, to właśnie jest czas na własnoręczne wypieki. Sprawdź, jak w łatwy sposób upiec proste chleby i bułki!

 

Co zrobić, jeśli w domu brakuje chleba, a nie zamroziliśmy żadnego bochenka? Warto sięgnąć do zapasów mąki, które w czasach epidemii koronawirusa większość osób zgromadziła w swoich kuchniach i spiżarniach. Proponowane przez nas przepisy są proste, sprawdzone i nie wymagają trudno dostępnych składników, dlatego warto je wypróbować.

Chleb z foremki na drożdżach
Najprostszy przepis na chleb uwzględnia tylko 5 podstawowych składników. Wypiek najlepiej przygotować w podłużnej prostokątnej foremce. Przepis pochodzi z książki Barbary Jakimowicz-Klein „Upiecz swój chleb” (Weltbild), według której można przygotować w domu ponad 175 rodzajów pieczywa.

Szybki chleb na drożdżach
Składniki:

1 kg dowolnej mąki pszennej, żytniej lub ich mieszanki,
40 g świeżych drożdży,
1 łyżeczka cukru,
1/2 l ciepłej wody lub mleka,
sól do smaku,
olej do posmarowania foremki.
Przygotowanie:

Przesiej mąkę do miski, zrób w niej zagłębienie i wlej w nie mieszankę drożdży wymieszanych z cukrem i 1/2 szkl. ciepłej wody lub mleka, aby rozczyn miał konsystencję śmietany.
Gdy mieszanka podwoi swoją objętość, dodaj resztę wody lub mleka oraz sól do smaku (ok. 1/2 łyżki), po czym niezbyt starannie wyrób ciasto, aż zacznie odklejać się od dłoni i ścianek miski.
Posmaruj cienko olejem wnętrza 2 podłużnych, prostokątnych foremek do pieczenia (albo wyłóż je pergaminem) i wlej ciasto do połowy ich wysokości.
Zwilż dłoń i wygładź powierzchnię ciasta, przykryj foremki czystą kuchenną ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do czasu wyrośnięcia ciasta.
Wstaw formy do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni Celsjusza i piecz, aż ciasto odklei się od brzegów formy i przyrumieni się na wierzchu. Jeżeli wierzch chleba ma być chrupiący, w trakcie pieczenia posmaruj go kilkakrotnie gorącą wodą.

Przepis na chleb bez drożdży
Chociaż drożdże to podstawowych składnik pieczywa, wykorzystywany również w większości chlebów na zakwasie, to z przyczyn zdrowotnych niektóre osoby są zmuszone z nich zrezygnować. A ponieważ przygotowanie chleba wyłącznie na zakwasie jest procesem długotrwałym lub pracochłonnym, rozwiązaniem może być w takiej sytuacji bochenek na proszku do pieczenia.
Przepis pochodzi z książki Sarah Rainey „Trzyskładnikowe wypieki” (Insignis) pełnej pomysłów na proste i szybkie dania z udziałem 3 produktów spożywczych.

Irlandzki chlebek z maślanką
Składniki:

450 g mąki samorosnącej (czyli 435 g mąki pszennej z dodatkiem 1,5 łyżeczki proszki do pieczenia i 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej),
2 łyżeczki sody oczyszczonej,
300 ml maślanki lub 285 ml mleka ubitego z łyżką soku z cytryny.
Przygotowanie:

Do przesianej mąki z sodą dodaj maślankę i delikatnie wymieszaj, by nie tracić powstających w cieście pęcherzyków powietrza.
Wyłóż ciasto na blat oprószony mąką i delikatnie uformuj bochenek o wysokości ok. 5 cm.
Przełóż ciasto na blachę wyłożoną pergaminem do pieczenia, zrób na wierzchu duże nacięcie w kształcie krzyża na głębokość ok. 0,5 cm i wstaw do piekarnika rozgrzanego do temp. 240 stopni Celsjusza lub 220 stopni z termoobiegiem na 10 min.
Zmniejsz temperaturę piekarnika do 190 stopni Celsjusza (lub 170 stopni z termoobiegiem) i piecz jeszcze 20 min, aż drewniany patyczek wbity w środek chleba będzie suchy.

Jak zrobić bułki grahamki?
Pieczywo graham to wypieki z mąki pszennej typu graham, którą uważa się za rodzaj pośredni między mąką białą a pełnoziarnistą. Mąka graham składa się z mąki oczyszczonej z okrywy ziarna i rozdrobnionych części tych okrywy w postaci ok. 15 proc. otrąb i kilku procent zarodków pszennych, które są pierwotnymi kiełkami.

Pieczywo graham łączy więc zalety pieczywa białego (lekkość i łatwa strawność) i razowego (obecność poprawiającego trawienie błonnika, związków mineralnych i witamin z grupy B). Wraz z odżywczymi ziarnami, jakie często stosuje się w charakterze posypki bułek i chlebów o podobnym składzie, daje to sycącą i wygodną podstawę kanapek.
Przepis na grahamki pszenno-owsiane z mieszanką ziaren pochodzi z książki Darii Rybickiej i Katarzyny Bonczek „Apetyczna książka dla całej rodziny” (Wyd. Daria Rybicka), która jest nietypowym na polskim rynku zbiorem receptur i porad kulinarnych dla rodziców nawet bardzo małych dzieci.

Bułki grahamki z ziarnami
Składniki:

1 szkl. mąki graham,
1 szkl. mąki owsianej lub zmielonych płatków owsianych,
1 szkl. mleka,
1 szkl. wody,
2 łyżki masła,
2 łyżeczki cukru,
1 łyżeczka soli,
15 g świeżych drożdży,
1 jajko,
1/2 szkl. mieszanki ziaren, np. słonecznika, siemienia lnianego, pestek dyni, płatków owsianych, otrębów itp.
Przygotowanie:

Podgrzej mleko z wodą, dodaj roztopione masło i pokruszone drożdże, wymieszaj do rozpuszczenia i dodaj resztę składników oprócz ziaren i jajka.
Wymieszaj ciasto, w razie potrzeby dodając więcej mąki lub wody, a gdy stanie się sprężyste, przykryj czystą ściereczką kuchenną i odstaw na 1-2 godziny w ciepłe miejsce.
Wyłóż ciasto na blat oprószony mąką, uformuj z niego walec, pokrój na 8 kawałków i uformuj z nich bułki.
Wyłóż bułki na blachę wyłożoną pergaminem do pieczenia, lekko spłaszcz z wierzchu, posmaruj roztrzepanym jajkiem, posyp ziarnami i wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 stopni Celsjusza na ok. 20 minut.

Życzymy smacznego!

Red. Anna Rokicka – Żuk PolskaPress AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520