HomeŚwiat

Jak płaci się za autostrady w Europie?

Jak płaci się za autostrady w Europie?

W przyszłości w Polsce ma obowiązywać w pełni elektroniczny pobór opłat na autostradzie. Bramki nie mają nas na długo zatrzymywać, a jedynie być punktami kontrolnymi dla urządzeń rejestrujących.
Jednak wszystko wskazuje, że zmiany zajmą mnóstwo czasu. Co prawda już w przyszłym roku zmieni się operator zarządzający bramkami, ale to wcale nie oznacza rewolucji w poborze opłat. W najbliższych latach wciąż będzie obowiązywało obecne rozwiązanie, w którym jedynie samochody ciężarowe muszą posiadać elektroniczny system, a kierowcy osobówek mają dowolność (mogą korzystać z urządzeń elektronicznego lub ręcznego poboru opłat).

Może się zmienić jednak operator systemu i technologia rejestrowania danych (założenie ma być takie same, ale teoretycznie urządzenia Via Toll i Via Auto będą mogły zostać zastąpione np. przez system sczytujący jedynie dane z tablic rejestracyjnych).

W przyszłości w Polsce ma obowiązywać w pełni elektroniczny pobór opłat na autostradzie. Bramki nie mają nas na długo zatrzymywać, a jedynie być punktami kontrolnymi dla urządzeń rejestrujących. Jednak wszystko wskazuje, że zmiany zajmą mnóstwo czasu. Co prawda już w przyszłym roku zmieni się operator zarządzający bramkami, ale to wcale nie oznacza rewolucji w poborze opłat. W najbliższych latach wciąż będzie obowiązywało obecne rozwiązanie, w którym jedynie samochody ciężarowe muszą posiadać elektroniczny system, a kierowcy osobówek mają dowolność (mogą korzystać z urządzeń elektronicznego lub ręcznego poboru opłat). Może się zmienić jednak operator systemu i technologia rejestrowania danych (założenie ma być takie same, ale teoretycznie urządzenia Via Toll i Via Auto będą mogły zostać zastąpione np. przez system sczytujący jedynie dane z tablic rejestracyjnych). A jak to jest w innych krajach Europy?

Na Słowacji od 1 stycznia tego roku można kupić e-winietę przez internet. Kamery sczytują jedynie numer rejestracyjny auta, a to czy kierowca wykupił na nie winietę, jest automatycznie sprawdzane w bazie. Nie trzeba mieć winiety na szybie. Nie korzystający z internetu w dalszym ciągu mogą kupić winietę na granicy lub w autoryzowanych punktach. Podobny system funkcjonuje na Węgrzech, czy też w Rumunii.

W Austrii kupuje się winietę w autoryzowanych punktach i przykleja ją na przednią szybę. Można kupić winietę przez internet zaznaczając, jakiego okresu ma dotyczyć, ale i tak musimy ją fizycznie otrzymać pocztą, a następnie przykleić na szybę. Podobne winiety obowiązują też m.in. w Czechach i w Słowenii. W Bułgarii naklejane winiety są sprzedawane na przejściach granicznych.

We Włoszech obowiązuje podobny system jak w Polsce. Za przejazd autostradami płacimy w zależności od przejechanego odcinka. Możemy płacić gotówką lub kartami Viacard doładowywanymi na odpowiednią kwotę. Coś jak nasze Via Auto.

Na Białorusi na płatnych autostradach obowiązuje elektroniczny system poboru opat, także dla samochodów osobowych. Musimy obowiązkowo wykupić urządzenie BelToll, podobne do naszego Via Auto.
– Wielka Brytania, Ukraina, Rosja, Niemcy, Szwecja, Łotwa, Liwa, Lichtenstein, Estonia, Finlandia, Dania, Czarnogóra, Szwecja i Belgia mają autostrady praktycznie bezpłatne dla samochodów osobowych. Płatny jest jedynie przejazd przez niektóre tunele i mosty.
– Chorwacja nie wprowadziła systemu elektronicznego poboru opłat. Tam płatności są możliwe na bramkach tylko gotówką – w euro lub chorwackich kunach.

red,aip, Fot. Polska Press

COMMENTS