HomeŚwiat

Jak odpowie NATO na złamanie przez Rosję traktatu o zakazie posiadania i używania pocisków średniego zasięgu?

Jak odpowie NATO na złamanie przez Rosję traktatu o zakazie posiadania i używania pocisków średniego zasięgu?

NATO odpowie na złamanie przez Rosję traktatu o zakazie posiadania i używania pocisków średniego zasięgu. Zapowiedział to sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Podpisany 32 lata temu dokument pod nazwą INF oficjalnie przestał dzisiaj istnieć po tym, jak wycofały się z niego Stany Zjednoczone. Jest to reakcja Waszyngtonu na wcześniejsze działania Rosji, która miała rozmieścić zakazane umowami systemy rakietowe, zdolne dosięgnąć Europy.

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował, że cały Sojusz obwinia Rosję za złamanie i w konsekwencji zniszczenie umowy. Polityk powiedział, że NATO ma już gotowe scenariusze odpowiedzi na nowe zagrożenie ze strony Rosji. Chodzi o decyzje podjęte w czerwcu przez ministrów obrony krajów Sojuszu. “Zdecydowaliśmy o całym pakiecie działań. Mają one utrzymać wiarygodność obronności i odstraszania NATO. Będziemy organizować dalsze ćwiczenia wojskowe, rozwijać działalność wywiadowczą i obserwacyjną, rozwijać obronę lotniczą i rakietową oraz zdolności konwencjonalne. Nie będziemy jednak działać tak jak Rosja, bo nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń. Nie mamy zamiaru rozmieszczać nowych pocisków lądowych czy nuklearnych w Europie” – podkreślił Jens Stoltenberg.

Szczegóły reakcji NATO nie zostały podane do publicznej wiadomości, ale Sojusz zapewnia, że nie będzie podejmować pochopnych działań. Szef NATO Jens Stoltenberg skrytykował też dzisiejszą propozycję Rosji, by zamrozić obowiązywanie traktatu. “To nie jest wiarygodna oferta. Rosja od lat rozmieszcza nowe pociski. Proponowanie moratorium na pociski, które już istnieją, jest pozbawione wiarygodności. W Europie nie ma nowych rakiet ani amerykańskich ani NATO, są za to nowe rosyjskie rakiety. Rosja mogła i powinna była przestrzegać traktatu INF” – dodał szef Sojuszu.

Traktat INF został podpisany w 1987 roku, pod koniec Zimnej Wojny przez ówczesnych przywódców Stanów Zjednoczonych i ZSRR. Oba kraje zobowiązały się, że nie będą ani posiadać, ani używać pocisków rakietowych średniego zasięgu.

Już pięć lat temu najpierw Waszyngton, a w tym roku całe NATO oskarżyły Rosję, że łamie postanowienia traktatu. Rosjanie mieli rozmieścić w kraju systemy rakietowe SSC8, zdolne dosięgnąć terenu całej Europy. Pół roku temu Waszyngton dał Moskwie czas do dzisiaj, by wrócić do przestrzegania umowy. Ponieważ jednak ze strony rosyjskiej nic takiego się nie stało, Stany Zjednoczone oficjalnie wycofały się z dwustronnej umowy, a ta w efekcie przestała istnieć. Wywołuje to na świecie obawy o powrót wyścigu zbrojeń.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski/BBC/RTR/wcześn./DW

COMMENTS