26.8 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Jak komórki dopasowują się do dostępnego im tlenu? Nobel z medycyny dla odkrywców tego zjawiska

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzyma w tym roku trzech naukowców – Amerykanin William Kaelin, profesor Uniwersytetu Harvarda, Sir Peter Ratcliffe, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego i Amerykanin Gregg Semenza z Uniwersytetu Medycznego w Baltimore. Zostali wyróżnieni za odkrycia dotyczące tego, jak komórki dopasowują się do dostępnego im tlenu. Dzięki ich badaniom powstały nowe metody leczenia wielu chorób, w tym nowotworów i anemii.

Nagroda, potocznie nazywana „Noblem z medycyny”, w rzeczywistości była opisana w testamencie fundatora jako wyróżnienie z „fizjologii lub medycyny”. Laureata lub laureatów wybiera zgromadzenie profesorów Instytutu Karolinska w Solnie pod Sztokholmem – uniwersytetu medycznego, jednego z największych w Szwecji ośrodków badawczych w dziedzinie nauk biomedycznych.
Nagrody, ufundowane przez szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu Alfreda Nobla, są przyznawane od 1901 roku. Oprócz medali i dyplomów, laureaci otrzymają do podziału 9 milionów koron, to jest równowartość 3 milionów 600 tysięcy złotych.

Zgodnie z wolą fundatora, nagrody Nobla przyznaje się za wybitne osiągnięcia naukowe – w dziedzinie fizjologii lub medycyny, fizyki i chemii, a także w dziedzinie literatury oraz za zasługi dla społeczeństw i ludzkości. Najmłodsze jest wyróżnienie dla ekonomistów, które w 1968 roku zostało ufundowane przez Bank Szwecji.

Nazwiska laureatów tradycyjnie są ogłaszane w październiku, wręczenie wyróżnień odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/nobelprize.org/wcześn./dokumentacja/sjo

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520