HomeCiekawostki

Jak długo się trzeźwieje? Zobacz koniecznie!

Jak długo się trzeźwieje? Zobacz koniecznie!

Wielu siada za kółkiem po nocnej imprezie, bo są pewni, że już wytrzeźwieli. Sprawdziliśmy, jak długo się trzeźwieje.

Kiedy się trzeźwieje? To zależy od tego co się piło, w jakiej ilości, a także od naszej wagi i od tego, kiedy piliśmy. Jednak lepiej nie wdawać się w zgadywanie czy liczenie i przyjąć jedną, prostą zasadę: po alkoholu, nawet symbolicznej lampce, nie prowadzimy. To jedyne bezpieczne podejście!

– Mężczyzna mierzący 196 cm wzrostu i ważący 125 kg był bohaterem  testu, w którym wypił półlitrową butelkę wódki 40%. Godzinę po zakończeniu picia miał prawie 1,2 promila alkoholu we krwi, a wytrzeźwiał dopiero po upływie 12 godzin. Po dziesiątej godzinie udało się osiągnąć dopuszczalną przez prawo granicę.

– Test przeprowadził też serwis Wybór Kierowców. W ciągu czterech godzin kobieta wypiła całą półlitrową butelkę wina o zawartości alkoholu 9%. Godzinę po zakończeniu picia alkomat wskazał ponad pół promila, a całkowite wytrzeźwienie nastąpiło po sześciu godzinach.

Pięciogodzinna impreza z połówką i dwoma mocnymi piwami ,,na głowę” to – uwaga – nawet 3,31 promila, których będziemy się pozbywać niema 30 godzin! Aż strach pomyśleć, że niektórzy po takiej imprezie (przyjęliśmy zabawę od 17.00 do 22.00) rano siadają za kółkiem. Tymczasem o 7.00 rano mają jeszcze 2,14 prom.!

– Szybka ,,seta” (wypiliśmy o 20.00, o 21.00 siadamy za kółko) da wynik pół promila. Pozbędziemy się jej po 4 godzinach.
– Niewinne trzy piwka wypite w ciągu godziny mogą dać 1,5 promila i przypominać o sobie podczas dmuchania w alkomat przez niemal 10 godzin!
– W przypadku imprezy od 23.00 do 4.00 rano, podczas której wypiliśmy 0,7 whisky, będziemy trzeźwi po – uwaga – ponad dobie.

Patryk Młynek (aip)

COMMENTS