HomePILNE

Jacek Rostowski kolejny raz przez komisją śledczą do spraw VAT. “Poziom niekompetencji…” [VIDEO]

Jacek Rostowski kolejny raz przez komisją śledczą do spraw VAT. “Poziom niekompetencji…” [VIDEO]

Były minister finansów za rządów PO-PSL Jacek Rostowski zasłaniał się niepamięcią, pytany o zmiany prawne, które zdaniem przewodniczącego komisji Marcina Horały doprowadziły na przełomie 2010 i 2011 roku do rozszczelnienia systemu podatkowego. Jacek Rostowski zeznawał dziś kolejny raz przez komisją śledczą do spraw VAT.
Były minister finansów przyznał, że osobiście podejmował decyzje w sprawie prawa podatkowego. Odpowiedział w ten sposób na pytanie przewodniczącego gremium Marcina Horały z PiS. Pytał on o konsultacje w sprawie projektów ustaw, które odbywały się w kancelarii premiera. Tamte dyskusje nadzorował ówczesny szef kancelarii Sławomir Nowak. Jacek Rostowski powiedział, że jedyne “decyzje”, które tam zapadały dotyczyły propozycji ustawowych komisji Przyjazne Państwo, a Sławomir Nowak nie podejmował decyzji, które wiązały kogokolwiek w resorcie finansów.
Jacek Rostowski powiedział także, że prywatne firmy kontrolujące oszustwa vatowskie nie miały konkretnych danych na temat skali wyłudzeń. Chodzi o raporty sporządzane przez prywatne firmy dotyczące, między innymi, nieopodatkowanej produkcji metalowych prętów.

Członek komisji Błażej Parda pytał Jacka Rostowskiego, dlaczego takie firmy miały bardziej konkretne dane niż te, które miał resort finansów. Jacek Rostowski odpowiedział, że te firmy dysponowały jedynie szacunkowymi danymi. Zaznaczył, że przestępcy vatowscy nie przyznają się do tego na jaką skalę wyłudzają podatek.
Pierwsze przesłuchanie Jacka Rostowskiego odbyło się 10 grudnia ubiegłego roku.
W ubiegłym tygodniu komisja zdecydowała o powołaniu kolejnych 26 świadków. Wśród nich są: byli premierzy Ewa Kopacz i Donald Tusk, byli ministrowie spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna i Bartłomiej Sienkiewicz, a także byli ministrowie gospodarki Waldemar Pawlak i Janusz Piechociński.

Jutro przed komisją stanie Jarosław Gowin. Obecny minister nauki w koalicji PO-PSL był ministrem sprawiedliwości. Funkcję tę pełnił od listopada 2011 do maja 2013 roku. Tego samego dnia przed komisją stanie także zastępca dyrektora departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów Jacek Kaute.

Informacyjna Agencja Radiowa/wcześn./dwi/kj

COMMENTS