19.6 C
Chicago
środa, 29 maja, 2024

Izrael: Wulgarne napisy i swastyki przy ambasadzie Polski w Tel Awiwie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przy wejściu do ambasady Polski w Tel Awiwie pojawiły się wulgarne napisy oraz swastyki. Polskie MSZ zwróciło się już do władz Izraela o wyjaśnienie sprawy, a policja w tym izraelskim mieście wszczęła śledztwo.

 

O incydencie poinformowały izraelskie media, w tym gazeta „Times of Israel”, która podkreśliła, że obecnie w Izraelu „rosną gniewne nastroje” wokół polskiej ustawy o IPN. Z kolei dziennikarka dziennika „Haaretz” Noga Tarnopolsky zamieściła na Twitterze zdjęcie aktu wandalizmu przy wejściu do polskiej ambasady w Tel Awiwie. Nieznani sprawcy napisali na tablicy informacyjnej m.in. takie hasła, jak: „polskie gów…”, „mordercy” i ”pier…cie się”. Pojawiły się też swastyki.

Polskie MSZ zwróciło się już do Izraela o wyjaśnienie sprawy. Rzecznik izraelskiej policji Mkckey Rosenfeld poinformował agencję AP, że krajowe służby wszczęły już śledztwo. Podkreślił on, że to pierwszy taki incydent w polskiej ambasadzie w Tel Awiwie i dodał, że najprawdopodobniej ma on związek z „obecną sytuacją polityczną [w Polsce] dotyczącą Izraela”.

Relacje na linii Polska – Izrael są napięte z powodu ustawy o IPN, która zakłady kary dla osób lub instytucji sugerujących, że polskie państwo lub polski naród ma związek ze Holokaustem i nazistowskimi zbrodniami. Ustawę potępił Izrael, w którym wybuchła też burza po ostatnich słowach polskiego premiera Mateusza Morawieckiego na konferencji prasowej w Monachium. W odpowiedzi na pytanie izraelskiego dziennikarza, którego rodzina została podczas II wojny światowej wydana przez Polaków, stwierdził on, że sprawcami byli nie tylko Niemcy i Polacy, ale również Żydzi.

 

Aleksandra Gersz AIP

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520