HomeŚwiat

Izrael usunie wykrywacze metalu z wejścia na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie

Izrael usunie wykrywacze metalu z wejścia na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie

Izraelskie władze zdecydowały o usunięciu wykrywaczy metalu przy wejściu na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Na miejscu zostaną zainstalowane mniej uciążliwe środki bezpieczeństwa. Informację podano w oficjalnym komunikacie rządu.

W ostatnich dniach wokół Wzgórza Świątynnego – świętego miejsca Żydów i Arabów – dochodziło do zamieszek. Eskalacja przemocy jest największa od miesięcy, a jej przyczyną były zainstalowane przy wejściu na Wzgórze wykrywacze .Izraelskie władze zrobiły to po strzelaninie sprzed tygodnia, kiedy to palestyńscy bojówkarze zabili dwóch izraelskich policjantów. Muzułmanie uznali jednak tę decyzję za ingerencję w ich święte miejsca i wyszli na ulice.
Wzgórze Świątynne to miejsce bardzo ważne religijnie dla muzułmanów i Żydów. Znajdują się tam meczety Al-Aksa i Kopuła na Skale. Żydzi uważają, że właśnie tam znajdowała się ich biblijna świątynia. Wszystko to znajduje się w obrębie Starego Miasta, kilka minut piechotą od świętych dla chrześcijaństwa miejsc takich jak Bazylika Grobu Bożego. Polscy dyplomaci w Izraelu zaapelowali do turystów, aby zachowali szczególną ostrożność na Starym Mieście w Jerozolimie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Reuters/AFP/wcześn./dko/kry

COMMENTS