HomePILNE

Izrael stoi na tym samym stanowisku co Polska i nazywa obozy śmierci niemieckimi, nazistowskimi obozami

Izrael stoi na tym samym stanowisku co Polska i nazywa obozy śmierci niemieckimi, nazistowskimi obozami

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari podkreśliła, że Izrael stoi na tym samym stanowisku co Polska i nazywa obozy śmierci niemieckimi, nazistowskimi obozami. 

Anna Azari powiedziała, że strona izraelska w przeszłości zgłaszała wątpliwości dotyczące nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Powiedziała, że ostrzegano wówczas, iż część nowego prawa będzie stanowić problem dla uczestników debaty publicznej. Zdaniem Anny Azari, przyjęcie nowelizacji przez polski Sejm było “niespodziewane”, a data – “szczególnie niefortunna”. “Mam jednak nadzieję na stworzenie polsko – izraelskiej grupy roboczej, która będzie wspólnie pracowała nad projektem ustawy, rozpatrzy ją na nowo i doprowadzi do porozumienia” – powiedziała Anna Azari.
Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Zgodnie z nią każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za “rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.
W sobotę zmiany potępił między innymi izraelski premier Benjamin Netanjahu. W jego imieniu w czasie uroczystości w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz Anna Azari powiedziała, że zmiany w przepisach to fałszowanie historii. “W Izraelu ta nowelizacja była traktowana jak możliwość kary dla świadectw ocalałych z zagłady” – mówiła.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/jj/dw

COMMENTS