HomePILNE

Izrael: Siedem osób rannych w ostrzale z Gazy. Izrael przypisuje odpowiedzialność Hamasowi

Izrael: Siedem osób rannych w ostrzale z Gazy. Izrael przypisuje odpowiedzialność Hamasowi

Wzrosła liczba rannych w ostrzale rakietowym w Izraelu. Rakiety, które spadły w nocy na teren na północy od Tel Awiwu raniły w sumie siedem osób. W związku z najnowszą eskalacją przemocy premier Izraela poinformował, że skróci trwającą właśnie wizytę w Stanach Zjednoczonych.

Wystrzelone z terenu Strefy Gazy rakiety spadły na miasteczko Miszmeret, leżące na północ od Tel Awiwu. Nikt nie zginął, ale ostrzał spowodował pożar budynków, a rannych zostało w sumie siedem osób. To najdalej wystrzelone z Gazy rakiety od czasu wojny Izraela z Hamasem przed pięcioma laty.

W związku z incydentem premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował, że skraca wizytę w Waszyngtonie i wróci wcześniej do kraju. “Zdecydowałem się na skrócenie wizyty w Stanach Zjednoczonych. Natychmiast po spotkaniu z prezydentem Trumpem wrócę do Izraela, aby na miejscu kierować naszą odpowiedzią” – powiedział Benjamin Netanjahu w krótkim wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Nikt nie przyznał się do wystrzelenia pocisków. Izraelska armia twierdzi, że za ostrzałem stoi rządzący Strefą Gazy Hamas, ale przedstawiciele ugrupowania oświadczyli, że nic o tym nie wiedzą. W przeszłości zdarzało się, że rakiety w kierunku Izraela odpalały inne grupy z Gazy, czasem nawet bez wiedzy Hamasu. Nie ma jednak informacji wskazujących, czy w tym przypadku mogło być podobnie.

Wszystko to dzieje się w szczególnie trudnym politycznie czasie w Izraelu. Premier Benjamin Netanjahu walczy o reelekcję i zwycięstwo swojej partii w zaplanowanych na 9 kwietnia wyborach parlamentarnych. Na groźnego rywala wyrosła mu jednak nowa centrowa partia, której przewodzi były szef sztabu izraelskiej armii, emerytowany generał Benny Gantz.

Obawy, że może dojść do eskalacji przemocy pojawiły się także z powodu zbliżającej się rocznicy rozpoczęcia nowych palestyńskich protestów przy granicy Gazy z Izraelem.

 

***

 

Izraelska armia oskarżyła Hamas o wystrzelenie rakiety, która uderzyła w dom na północ od Tel Awiwu, raniąc siedem osób. Rzecznik izraelskich sił zbrojnych, Ronen Manelis oświadczył na Twitterze, że “wyprodukowana przez Hamas rakieta została wystrzelona z jego pozycji na obszarze Rafah” w południowej Strefie Gazy.

Wojsko zapowiedziało także wysłanie posiłków do strefy Gazy. Dwie dodatkowe brygady izraelskie mają trafić do kontrolowanej przez Hamas enklawy. Trwa mobilizacja rezerwistów.
Hamas do tej pory nie skomentował oskarżeń Izraela.

Wcześniej Islamski Dżihad – organizacja o charakterze militarno-terrorystycznym, będąca sojusznikiem Hamasu w Gazie – oświadczyła, że “ostrzega syjonistycznego wroga przed agresją w Strefie Gazy”. “Ich przywódcy powinni być świadomi, że będziemy reagować siłą przeciwko ich agresji” – stwierdził w oświadczeniu sojusznik Hamasu, nie komentując, kto mógł być odpowiedzialny za wystrzelenie rakietę.

W związku z atakiem rakietowym premier Izraelu Benjamin Netanjahu zapowiedział, że przerwie zaplanowaną na dwa dni wizytę wizytę w Stanach Zjednoczonych. Oświadczył, że wróci do kraju zaraz po kilkugodzinnym spotkaniu z Donaldem Trumpem.

Atak wywołał obawy przed eskalacji napięcia między obiema stronami konfliktu tuż przed wyborami zaplanowanymi na 9 kwietnia wyborami w Izraelu.

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/AFP & TT & wcześn./jl/dw

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski/BBC/RTR/DW

COMMENTS