HomeŚwiat

Izrael luzuje obostrzenia związane z “pandemią”

Izrael luzuje obostrzenia związane z “pandemią”

Od jutra Izrael będzie luzować obostrzenia związane z pandemią. Wprowadzono je we wrześniu.

Najpierw ma zostać zniesiony zakaz poruszania się dalej, niż kilometr od domu. Można będzie już także odwiedzać przyjaciół i bliskich, ale spotkania w przestrzeni zamkniętej nie będą mogły liczyć więcej niż 10 uczestników, a w przestrzeni otwartej – nie więcej niż 20.

Z kolejnych obostrzeń władze mają rezygnować etapami, do lutego przyszłego roku. Zgodnie z decyzją rządu, luzowanie restrykcji będzie uwarunkowane wysokością dziennych przyrostów liczby zakażonych. Nie będą mogły być wyższe, niż 2 tysiące. W piątek nowych przypadków było prawie tysiąc 700, podczas gdy w końcu września ich liczba wahała się między 8 a 9 tysięcy.

Zakaz wychodzenia dalej niż kilometr od miejsca zamieszkania budził w Izraelu kontrowersje. Według części obywateli, obostrzenie miało zatrzymać w domach ludzi chcących protestować przeciwko oskarżanemu o korupcję premierowi Benjaminowi Netanjahu.

Jutro mają też zostać otwarte między innymi żłobki, plaże oraz parki narodowe. Wiernym z powrotem zostaną udostępnione: Ściana Płaczu, Bazylika Grobu Świętego oraz meczet Al-Aksa w Jerozolimie

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/AFP/d mj/w Siekaj

COMMENTS