HomePILNE

Izrael kąsa Polskę? Chodzi o roszczenia dotyczące mienia pożydowskiego

Izrael kąsa Polskę? Chodzi o roszczenia dotyczące mienia pożydowskiego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w Warszawie nie dojdzie do spotkania z izraelską delegacją, bo strona izraelska w ostatniej chwili zmieniła jej skład. Wczoraj o planowanym spotkaniu poinformowały izraelskie media.
W związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników” – oświadczyło MSZ. Na czele delegacji miał stać dyrektor generalny Ministerstwa Równości Społecznej Avi Cohen-Scali. Dziennikarz “Do Rzeczy” Marcin Makowski napisał na Twitterze, że “strona izraelska chciała w ostatnich chwili przed wcześniej zaplanowaną wizytą zmienić jej agendę i bez informowania strony polskiej rozmawiać m.in. o restytucji mienia pożydowskiego”.
Wczoraj na spotkaniu z mieszkańcami Sieradza do tematu powojennych roszczeń odniósł się premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że politycy PiS sprzeciwiają się roszczeniom wobec Polski. Przy tej okazji wskazał na tragiczne losy mieszkańców Sieradza. “26 tys. ludzi wymordowanych, wysiedlonych na roboty przymusowe, rozstrzelanych, zmuszonych do niewolniczej pracy i potomkowie tych ludzi, którzy przeżyli zmaltretowani wojnę, mają za coś komuś dzisiaj cokolwiek oddawać? To byłby świat postawiony na głowie. Nie ma zgody rządu PiS na taką niesprawiedliwość” – podkreślał.
Witold Waszczykowski zapowiedział w piątek, że w tym tygodniu rząd przedstawi pierwsze informacje o przygotowywanych regulacjach prawnych, które mają zabezpieczyć nasz kraj przed roszczeniami na podstawie amerykańskiej ustawy 447.
We wtorek w radiowej Trójce szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oświadczył, że tak zwana ustawa 447 nie jest aktem prawnym obowiązującym na terenie Polski. Mówiąc o przyjęciu prawa, zabezpieczającego Polskę przed zagranicznymi roszczeniami, wyjaśnił, że szczegóły takich rozwiązań będą ujawnione na majowym posiedzeniu Sejmu.
Ustawa 447, której autorem jest amerykański Kongres, zobowiązuje rząd Stanów Zjednoczonych do sporządzenia raportu na temat zwrotu mienia żydowskiego w 46 krajach, w tym w Polsce. Amerykańscy dyplomaci podkreślają, że raport ma być jedynie opisem sytuacji.
Sprawa roszczeń do bezspadkowego mienia żydowskiego jest podnoszona przez organizacje żydowskie i izraelskich polityków. Odwołanie wizyty zostało skrytykowane przez głównego polityka opozycji w Izraelu. Yair Lapid, który już wielokrotnie twierdził, że Polacy współpracowali z Niemcami w trakcie II wojny światowej, powiedział, że polski rząd “po raz kolejny ponownie skompromitował rząd Izraela”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/MSZ, komunikat, Twitter, wczesn./Wj/łpCOMMENTS