HomeCiekawostki

Izrael: archeolodzy na tropie miejsca zamieszkania świętego Piotra apostoła

Izrael: archeolodzy na tropie miejsca zamieszkania świętego Piotra apostoła

Archeologowie przypuszczają, że trafili na trop miejsca, gdzie urodził się lub zamieszkiwał święty Piotr apostoł. Prowadzący wspólne badania izraelscy i amerykańscy naukowcy sądzą, że miejsce odkryte przez nich nad brzegiem jeziora Galilejskiego mogło być wspomnianym w Ewangelii miejscem bytowania świętego i dwóch innych apostołów: Andrzeja i Filipa. 

Wyniki prac wykopaliskowych prowadzonych w rezerwacie przyrody w Betsaidzie wskazują, że naukowcy mogli natrafić na ślad rzymskiego miasta Julia zbudowanego około 30 roku naszej ery w miejscu dawnej wioski rybackiej. Wśród odsłoniętych kilku warstw archeologowie znaleźli pozostałości łaźni rzymskiej, co ich zdaniem, świadczy o miejskim charakterze tego miejsca.
Archeolodzy od dawna poszukiwali miasta Julia. Typowali trzy lokalizacje: el-Araj, w którym przeprowadzono wykopaliska oraz dwa inne miejsca znajdujące się koło jeziora.
Doktor Mordechaj Aviam z Kinneret College mówi, że naukowcom udało się dotrzeć do warstwy pochodzącej z czasów rzymskich. Odsłonili w niej naczynia ceramiczne, mozaiki a także dwie monety, brązową pochodzącą z późnego II wieku i srebrnego denara z podobizną Nerona z 65-66 roku.
Archeolog ma nadzieję, że dalsze badania i odsłanianie kolejnych warstw pozwolą potwierdzić odnalezienie Julii-Betsaidy i
pozostałości domostwa świętego Piotra.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Le Figaro & haaretz/jl/sk

COMMENTS