15 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Izrael: Ambasador Magierowski zaatakowany przed ambasadą

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ambasador Polski w Izraelu został zaatakowany słownie i fizycznie przed gmachem ambasady w Tel Awiwie. Pisze o tym izraelski portal Ynet. Do zdarzenia doszło we wtorek. Ambasador Marek Magierowski stał przed budynkiem, w pewnym momencie napastnik zaczął go atakować i wykrzykiwać między innymi „Polak”.

Izraelskie MSZ skontaktowało się z policją i poprosiło, aby zdarzenie potraktować z „najwyższą wagą”. Napastnik został zatrzymany. Wcześniej ambasador Marek Magierowski zdążył zrobić zdjęcie mężczyzny i jego samochodu. Do zatrzymania doszło półtorej godziny później.

 

 

***

Premier Mateusz Morawiecki wyraził zaniepokojenie atakiem na ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego. Według izraelskiego portalu ynet, wczoraj dyplomata został zaatakowany słownie i fizycznie przed gmachem swojej placówki.

We wpisie po angielsku na Twitterze premier Mateusz Morawiecki napisał, że jest „bardzo zaniepokojony rasistowskim atakiem” na ambasadora Marka Magierowskiego. „Polska zdecydowanie potępia ten ksenofobiczny akt agresji. Przemoc wobec dyplomatów i innych obywateli nigdy nie powinna być tolerowana” – napisał szef rządu.

Według portalu ynet, do zdarzenia doszło we wtorek. Ambasador Marek Magierowski stał przed budynkiem, w pewnym momencie napastnik zaczął go atakować i wykrzykiwać między innymi „Polak”. Izraelskie MSZ skontaktowało się z policją i poprosiło, aby zdarzenie potraktować z „najwyższą wagą”. Napastnik został zatrzymany. Wcześniej ambasador Marek Magierowski zdążył zrobić zdjęcie mężczyzny i jego samochodu. Do zatrzymania doszło półtorej godziny później.

 

 

***

Ambasador w Izraelu Marek Magierowski nie został poszkodowany podczas wczorajszego incydentu w Tel Awiwie – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Rzeczniczka resortu Ewa Suwara powiedziała, że władze izraelskie niezwłocznie podjęły działania, mające na celu zatrzymanie osoby, która napastowała Marka Magierowskiego.

Rzeczniczka MSZ zaapelowała do władz Izraela o zapewnienie należytej i skutecznej ochrony polskim dyplomatom. Podkreśliła, że resort liczy na podjęcie odpowiednich kroków mających na celu ukaranie winnych tego incydentu.

Ewa Suwara poinformowała, że MSZ podjął dalsze działania w tej sprawie. Zaznaczyła, że z jednej strony działania zostały podjęte w polskiej placówce w Izraelu, a z drugiej resort wezwał ambasador Izraela w Polsce Annę Azari. Rzeczniczka MSZ Ewa Suwara dodała, że strona polska dostrzega sprawne działanie izraelskiej policji, które zostało podjęto zaraz po incydencie.
Według izraelskich mediów, Ambasador Marek Magierowski został zaatakowany słownie i fizycznie przed gmachem polskiej placówki dyplomatycznej.

 

***

 

Wiceszef kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, Paweł Mucha potępia atak na ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego. Według izraelskiego portalu ynet, wczoraj pod ambasadą w Tel Awiwie doszło do ataku fizycznego i słownego na dyplomatę. Polski MSZ podaje, że Marek Magierowski nie został poszkodowany. W związku z incydentem ambasador Izraela w Polsce Anna Azari została wezwana do resortu.

Paweł Mucha mówił w TVP Info, że agresja słowna, a tym bardziej „fizyczna ingerencja”, jest niedopuszczalna. Zdaniem polityka, należy wyciągnąć konsekwencje. Jak dodał, jeśli potwierdzi się podłoże ksenofobiczne ataku, powinno to być potępione i surowo ukarane.

Według relacji portalu ynet, sprawca ataku został zatrzymany półtorej godziny po zdarzeniu. Wcześniej Marek Magierowski zdążył sfotografować napastnika i jego samochód.
Atak potępił premier Mateusz Morawiecki. Na Twitterze napisał m.in. „Nie ma naszej zgody na jakiekolwiek akty ksenofobii, zarówno wobec dyplomatów, jak i pozostałych obywateli”

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info/to/zr

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/dwi/wk

 

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/jpost/Twitter/to/wk

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/jpost/to/wk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520