HomePILNE

Izba Gmin przeciw brexitowi bez umowy. “Oznacza to przedłużenie okresu negocjacji, odłożenie daty brexitu”

Izba Gmin przeciw brexitowi bez umowy. “Oznacza to przedłużenie okresu negocjacji, odłożenie daty brexitu”

Brytyjska Izba Gmin przyjęła wniosek odrzucający wyjście kraju z Unii Europejskiej bez umowy. Za było 312 deputowanych, a przeciw 308.

Uchwalony wniosek wzywa rząd, aby wykluczył wszelką możliwość tak zwanego twardego brexitu, czyli opuszczenia Unii bez porozumienia. Rząd Theresy May zapowiadał wcześniej, że po przyjęciu takiego wniosku zwróci się do Unii o przesunięcie daty brexitu, wyznaczonej na 29 marca.

 

***

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że odrzucenie przez brytyjskich posłów scenariusza brexitu bez porozumienia jest zgodne z polskimi oczekiwaniami. „Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii bez umowy jest złym scenariuszem z punktu widzenia interesów gospodarczych Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej” – napisał wiceszef MSZ-tu w komentarzu przesłanym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej.

Podkreślił, że bezumowny brexit przyniósłby także dużą nieprzewidywalność dla przedsiębiorców i obywateli. „Głosowanie oznacza wejście Wielkiej Brytanii na ścieżkę przedłużenia okresu negocjacji, odłożenia daty brexitu” – skomentował wiceszef MSZ-tu. Dodał, że jeśli brytyjscy posłowie zobowiążą rząd do złożenia takiego wniosku, Polska odniesie się konstruktywnie do jego uzasadnienia w gronie 27-mki w najbliższych dniach.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/em/sk

IAR/TV BBC/Siekaj/sk

COMMENTS