IV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Amatorskich ,,Teatralia“ w Legionowie

IV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Amatorskich ,,Teatralia“ w Legionowie

W Legionowie na Mazowszu rozpoczął się IV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Amatorskich ,,Teatralia“. W tym roku w wydarzeniu uczestniczy kilkanaście grup teatralnych z całej Polski, między innymi z Malborka, Warszawy, Gdańska i Serocka. Przez dwa dni uczestnicy będą prezentowali swoje najlepsze spektakle oraz szlifowali swoje umiejętności na warsztatach.
Co roku jury legionowskiego festiwalu wybiera spośród zgłoszonych teatrów kilkanaście amatorskich grup, które wyróżniają się pasją i poziomem artystycznym. W tym roku w tym gronie znalazła się między innymi grupa ,,Dwa słowa“ z Malborka. Opiekunka i reżyserka, Violetta Jankowiak, podkreśla, że młodzi aktorzy przygotowali specjalnie na festiwal dwa monodramy. ,,Są to dwa różne w charakterze spektakle. Pierwszy z nich, autorstwa młodej dziewczyny Weroniki Kosior oraz w jej wykonaniu, opowiada o doświadczeniach jej rówieśników, którzy pragną być niezależni. Drugi monodram został napisany według ,,Foresta Gumpa” Winstona Grooma“- dodaje Violetta Jankowiak.
Jak przyznaje Eryk Woźniak z grupy ,,Oj“ z Kutna, możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na scenie, ma dla niego i innych młodych aktorów ogromne znaczenie. ,,Widzę po sobie i mojej osobowości, że otworzyłem się na ludzi, łatwiej przełamuje bariery, łatwiej nawiązuje znajomości, teatr rozbudził także moją kreatywność“ – dodaje młody aktor.
Jak podkreśla koordynator festiwalu Adam Aksamit, ,,Teatralia“ to nie tylko szansa do zaprezentowania umiejętności aktorskich, ale także spotkania warsztatowe. ,,Cel warsztatów to przede wszystkim integracja, a ponieważ festiwal ma charakter otwarty, pozwala to na zapoznanie się z różnymi gatunkami, od teatru ruchu, poprzez teatr komedii czy teatr lalki, po dramat. Wszystkie te gatunki łączy ruch, dlatego taką formę promujemy i propagujemy na naszym festiwalu” – dodaje Adam Adam Aksamit.
To już czwarta odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Amatorskich ,,Teatralia“ w Legionowie. Jutro przewidziano wręczenie nagród dla najlepszych grup teatralnych. Wśród laureatów poprzednich edycji są, między innymi – Teatr Maszkaron ze Szczecina oraz Teatr Zamkowa II z Bytowa.

IAR/K.Radzimirska/kj

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0