-2.5 C
Chicago
piątek, 23 lutego, 2024

IV Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przedpremierowym pokazem polskiej wersji opery „Dziennik Anne Frank” 320 metrów pod ziemią, w zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu rozpocznie się dziś IV Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego. Autorem libretta jest rosyjski kompozytor Gregorij Frid, który napisał go w oparciu o książkę tytułowej bohaterki.

Anne Frank – 13-letnia Żydowska dziewczynka – ukrywała się podczas II wojny światowej na strychu budynku biura swego ojca w Amsterdamie. Miejsce to dzieliła ze swą rodziną i czterema innymi osobami. Pisała wtedy dziennik, w którym notowała życie codzienne – dzieliła z nim przyjemności, kłótnie, nadzieje i lęki. Po 25 miesiącach kryjówka została wydana, a jej mieszkańcy wysłani do obozów koncentracyjnych. Dziewięć miesięcy później Anne Frank zmarła na tyfus w obozie Bergen-Belsen. Jedynym członkiem rodziny, który przeżył był jej ojciec.
Libretto na język polski przełożyła Dominika Dybał. Reżyseria, choreografia, jak i scenografia opery są dziełem kalifornijskiej reżyserki Rebekah Rota. W roli Anne Frank wystąpi wybitna belgijska sopranistka Anna Maistriau. Dzisiejszy pokaz, podobnie jak jutrzejsza  premiera, w zabrzańskiej Kopalni Guido rozpocznie się o godzinie 19.00.
IV Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu potrwa do niedzieli. Poza operą w jego programie jest piątkowa uczta zmysłów łącząca słuch, smak, węch i dotyk, czyli „Penderecki w ciemnościach” oraz finałowy koncert „Beethoven industrialnie”, który poprowadzi osobiście Krzysztof Penderecki.

TS/IAR, Fot. Archiwum

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520