HomeŚwiat

Islam w brytyjskich więzieniach

Islam w brytyjskich więzieniach

Brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości poleciło dokonać przeglądu personelu, dbającego o potrzeby religijne muzułmańskich więźniow. Niezależne studium wskazuje, że prawie trzy czwarte więziennych imamów wyznaje wartości sprzeczne z kulturą zachodnią.
Studium, które zostanie opublikowane w marcu, zlecił minister sprawiedliwości Michael Gove. Wynika z niego, że 140. spośród 200. imamów odpowiedzialnych za posługę duchowną w brytyjskich więzieniach wyznaje ekstremistyczną wersję islamu – Deobandi. Narodziła się ona w XIX wieku w Indiach jako reakcja na brytyjski kolonializm i charakteryzuje się stanowczym odrzuceniem wartości zachodnich: demokracji, liberalizmu, równouprawnienia światopoglądów i świeckiego charakteru państwa.
Więzienia to jeden z głównych kanałów radykalizacji i rekrutacji dżihadystów w Wielkiej Brytanii. Przegląd kadry więziennych imamów objął też doradcę służby więziennej Ahtszama Alego, który osobiście przyjął do pracy wielu imamów. W brytyjskich więzieniach odsiaduje wyroki ponad 12 i pół tysiąca muzułmanów – 11 procent populacji więźniów. Są wśród nich spiskowcy, dżihadyści i zamachowcy.

Grzegorz Drymer IAR, Londyn/Siekaj

COMMENTS