HomeŚwiat

Iran: W całym kraju trwają antyrządowe manifestacje

Iran: W całym kraju trwają antyrządowe manifestacje

W Iranie trwają antyrządowe manifestacje przeciwko korupcji. Na razie potwierdzono śmierć dwóch osób w mieście Meszhed. Demonstracje przeniosły się także do Teheranu, gdzie doszło do starć z policją.

 

W stolicy kraju Teheranie po raz pierwszy do antyrządowych manifestacji doszło w sobotę. Około setki studentów zaatakowało tam policję, obrzucając funkcjonariuszy kamieniami, W odpowiedzi policja użyła pałek – informuje BBC. Studenci krzyczeli “Śmierć dyktatorowi!”, a słowa te skierowane były do ajatollaha Ali Chameneiego.

Do największych starć doszło natomiast w drugim co do wielkości mieście Iranu Meszhedzie. W wyniku gwałtownych zajść zginęły tam dwie osoby, a wiele zostało rannych. Tam protesty trwają już od kilku dni. Ludzie skandują na ulicach: “Uwolnić więźniów politycznych” i “Precz z dyktaturą”.

Irańskie MSW poinformowało, że zgromadzenia publiczne należy wcześniej zgłaszać. – Jak dotąd siły porządkowe zrobiły wszystko, żeby uniknąć problemów – powiedział w wywiadzie dla państwowego radia szef MSW.
W Iranie odbyły się też wielkie manifestacje poparcia dla władzy. Zresztą były one zapowiadane od kilku tygodni. Wzięło w nich udział ponad milion osób

Michał Kurowicki

COMMENTS