21.8 C
Chicago
sobota, 25 maja, 2024

Iraccy Kurdowie chcą referendum niepodległościowego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Iraccy Kurdowie chcą oderwać się od Iraku i ogłosić niepodległość. W najbliższych miesiącach władze Regionu Kurdystanu na północy Iraku chcą przeprowadzić referendum niepodległościowe. Jego konsekwencją miałoby być utworzenie nowego państwa.

Kurdowie mieszkają obecnie na terenie Iraku, Turcji, Syrii i Iranu. Po obaleniu w 2003 roku Saddama Husajna przez Stany Zjednoczone, iraccy Kurdowie utworzyli autonomiczny region z własnymi władzami i parlamentem, który pozostawał częścią państwa irackiego. Przedstawiciel kurdyjskich władz w Polsce Ziyad Raoof mówi w rozmowie z Polskim Radiem, że dalsze współistnienie nie ma sensu ze względu na niestabilność Iraku. “Nie musimy w tym piekle irackim się smażyć. W ostatnich kilkunastu latach próbowaliśmy odbudować Irak, niestety pozostała część Iraku szła w innym kierunku: antagonizmów religijnych i narodowych. Iracki Kurdystan szedł w stronę stabilności i rozwoju. Nie udało się stworzyć stabilnego Iraku dlatego nadszedł moment, abyśmy ogłosili niepodległość” – dodał Ziyad Raoof.
Kurdyjskie władze uważają, że większość krajów na świecie może uznać nowe państwo na mapie świata. Przewidują, że do referendum niepodległościowego może dojść jesienią. Ziyad Raoof podkreśla, że władze w Irbilu prowadzą intensywne rozmowy zarówno na Bliskim Wschodzie jak i w Europie, aby cały proces przebiegł spokojnie. “Będą intensywne rozmowy w sprawie terminu referendum między partiami kurdyjskimi. Może ono dojść do skutku w najbliższych miesiącach po uporządkowaniu sytuacji w kraju. Będą też kontynuowane rozmowy z Bagdadem, sąsiadami, Turcją, Iranem oraz krajami Zachodu i świata o ogłoszeniu niepodległości” – dodał Raoof w rozmowie z Polskim Radiem.
Od lat 70. ubiegłego wieku Kurdowie prowadzą walkę o niepodległość. Najbardziej znanym kurdyjskim ugrupowaniem jest działająca w Turcji skrajnie lewicowa Partia Pracujących Kurdystanu, która prowadzi zbrojne działania partyzanckie. Iraccy Kurdowie w ostatnich latach wyraźnie odcinają się od Kurdów tureckich i podkreślają, że niepodległość można uzyskać jedynie poprzez dyplomację.
Znajdujący się na północy Iraku Region Kurdystanu zamieszkuje około 5,5 miliona osób. Ocenia się, że na całym Bliskim Wschodzie mieszka około 25 milionów Kurdów.

Wojciech Cegielski, Fot. Twitter.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520