IPN zaprezentował najnowszy komiks dla dzieci “Srebrni na szlakach Niepodległej”

IPN zaprezentował najnowszy komiks dla dzieci “Srebrni na szlakach Niepodległej”

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował najnowszy komiks dla dzieci “Srebrni na szlakach Niepodległej”. Jest to historia Mikołaja, Jana i Kacpra Srebrnych, którzy walczą o niepodległość Polski, a są przodkami bohatera serii komiksowej ukazującej przygody Antka Srebrnego z czasu II wojny.

Autor koncepcji i konsultant historyczny komiksu doktor Tomasz Łabuszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Warszawie wyjaśnia, że komiks powstał, by pokazać najmłodszym, że postawy patriotyczne są efektem ciągłości pokoleń. W komiksie pojawia się postać Melchiora, powstańca styczniowego, który jest w rodzinie Srebrnych “rozsadnikiem idei patriotycznych i niepodległościowych” – tłumaczy doktor Łabuszewski. Historyk wyjaśnia, że Melchior inspiruje też trzech kuzynów: Mikołaja, Jana i Kacpra do walki o niepodległości w czasie I wojny światowej.

W komiksie ukazana została zawiła polska droga do niepodległość poprzez opowieść o losach trzech kuzynów, którzy walczą w polskich oddziałach powstałych przy armiach zaborczych. Spotykają się oni w 1919 roku w Wojsku Polskim, by przeciwstawić się największemu zagrożeniu dla odradzającej się II Rzeczypospolitej, jakim byli bolszewicy.
IPN planuje w przyszłym roku wydanie kolejnego tomu komiksu z przygodami rodziny Srebrnych, który w setną rocznicę zwycięskiej dla Polaków Bitwy Warszawskiej przypomni o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii II Rzeczypospolitej.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0