7.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

IPN ustalił prawdopodobne miejsca pochówku ofiar obławy augustowskiej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

www.strony.us - Strony Internetowe, Strony Internetowe Chicago Floryda, Pozycjonowanie, Pozycjonowanie stronwww, Pozycjonowanie Stron Chicago Floryda, Reklama Chicago

Dziś mija 70 lat od rozpoczęcia przez sowietów wielkiej obławy na polskich partyzantów na Suwalszczyźnie.

IPN ustalił prawdopodobne miejsca pochówku ofiar obławy augustowskiej.

W wyniku badań ekspertów, wytypowano kilkanaście miejsc, w których mogą spoczywać ofiary sowieckich represji z lipca 1945 roku.

W trakcie operacji aresztowali ponad siedem tysięcy osób. Co najmniej 592 z nich zostały zamordowane i pochowane w nieznanym do dziś miejscu.
Dyrektor białostockiego oddziału IPN Barbara Bojaryn-Kazberuk wyjaśnia, że prawdopodobnie mogiły ofiar sowietów mogą znajdować się w okolicach miejscowości Kalety. Znajduje ona się obecnie po białoruskiej stronie i leży na terenie Puszczy Augustowskiej. Jak się okazało, również tę miejscowość objęły działania sowietów w lipcu 1945 roku.
Dariusz Dukaczewski z Instytutu Geodezji i Kartografii, który współpracuje z IPN przy poszukiwaniu miejsc pochówku ofiar obławy augustowskiej tłumaczy, że eksperci przeprowadzili szereg badań na podstawie zdjęć lotniczych z lat 50 i 60 ubiegłego wieku, a także zdjęć satelitarnych.

Na terenie Polski, wyjaśnia ekspert, zlokalizowano około 40 miejsc naruszenia gruntu przed rokiem 1953, z czego w jednym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to jama grobowa.
Dariusz Dukaczewski wyjaśnia, że na Białorusi eksperci ustalili aż 85 miejsc naruszenia powierzchni gleby przed rokiem 1953. W czterech z tych miejsc istnieje duże prawdopodobieństwo istnienia jam grobowych. W jednym z nich jest to wręcz pewność, ponieważ badania pokrywają się z relacjami świadków, którzy byli prowadzeni na egzekucję w to miejsce, którą jednak odwołano.
Ekspert tłumaczy, ze dwa z tych obiektów są duże, mają wielkość 10 na 40 metrów, pozostałe są okręgami o promieniu 6 do 8 metrów. Tego typu mogiły tworzyły sowieckie oddziały „Smiersz”, które dokonywały egzekucji na terenach Suwalszczyzny.


Eksperci czekają obecnie na najbardziej precyzyjne zdjęcia satelitarne o najwyższej rozdzielczości. Po otrzymaniu tych materiałów, prawdopodobnie rozpoczną się już prace poszukiwawcze.

IAR Witold Banach/tkegze

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520