10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

IPN udostępnia kolejną partię dokumentów po generale Czesławie Kiszczaku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kolejne dokumenty z domu Czesława Kiszczaka udostępnione historykom i dziennikarzom. to między innymi tezy w obronie decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego oraz list opisujący zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki.

W tym ostatnim pada sugestia o posiadaniu dokumentów dotyczących ważnych postaci opozycji przez Wadysława Pożogę – szefa komunistycznego wywiadu i kontrwywiadu.
W tym dokumencie, Czesław Kiszczak pisząc do nieustalonej osoby, podkreśla że „z gruntu nieprawdziwe są wszelkie sugestie, że MSW w sprawie zabójstwa ks.Popiełuszki usiłowało coś ukrywać, zacierać ślady.”, Szef komunistycznej bezpieki przekonuje, że podległe mu służby próbowały aresztować wysokiego funkcjonariusza SB, który mógł wiedzieć o zatrzymaniu ks.Popiełuszki, jednak nie otrzymały zgody od prokuratora generalnego. Kiszczak stwierdza, że „o uprowadzeniu księdza (nikt nie wiedział o zabójstwie) niezwłocznie poinformowano społeczeństwo, które domagało się informacji”. Kiszczak zapewnia, że przez 9 lat, od 1981 do 1990 roku gdy kierował MSW, wszystkie wnioski o aresztowanie księży załatwiał odmownie. Dodaje, że zabójstwo ks.Jerzego Popiełuszki przeżył „bardzo ciężko i nadal przeżywa, bo przecież dokonali to moi podwładni.”
W liście Czesław Kiszczak pisze, że adresat musiał zostać zaproszony przez Władysława Pożogi, szefa komunistycznego kontrwywiadu, który mu „udostępnił całą dokumentację”. Pożoga zmarł 6 kwietnia ubiegłego roku. List nie ma daty, ale wymienione są w nim wydarzenia, które wskazują, że powstał po 2001 roku.
Wśród dokumentów znalazł się też projekt wystąpienia Kiszczaka przed sądem w obronie stanu wojennego. Pisze tam między innymi o stanie wyższej konieczności i o tym, że „Solidarność w 1980-1981 roku wyprzedziła czas, który jeszcze nie dojrzał ani w Polsce, ani w ZSRR do głębokich przemian”.

W archiwach Kiszczaka szereg listów od polityków, ludzi kultury

Wymiany serdeczności, dowody sympatii i urzędowe uprzejmości. W materiałach udostępnionych dziś przez IPN można znaleźć szereg listów do Czesława Kiszczaka. Pisali je politycy, dziennikarze, ludzie kultury a także duchowni.
Wiele listów pochodzi z lat osiemdziesiątych. Zajmują one ponad 50 stron w jednej z udostępnionych teczek. Są wśród nich oficjalne pisma od polityków – jak na przykład od ówczesnego premiera Izraela Menachema Begina, który dziękuje Czesławowi Kiszczakowi za przekazanie albumu związanego z jego bratem.
Na kolejnych stronach mamy kilka listów Agnieszki Osieckiej. Autorka tekstów piosenek zwraca się z prośbą do generała o pomoc w przedłużeniu paszportu. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, za co Agnieszka Osiecka dziękuje w liście z sierpnia 1983 roku.
Pod koniec października kolejnego roku do generała pisze Daniel Passent. Publicysta podkreśla, że chce wyrazić poparcie dla linii, którą realizuje Czesław Kiszczak. List datowany jest na 10 dni po morderstwie księdza Popiełuszki.
W dokumentach są też listy od kardynałów Franciszka Macharskiego i Józefa Glempa. Krakowski purpurat dziękuje generałowi za pomoc w organizacji wyprawy Jana Pawła II w Tatry. Z kolei prymas Polski interweniował u Czesława Kiszczaka w sprawie więzionego księdza Sylwestra Zycha.

IAR/Karol Darmoros/gaj/ fot. Mateusz Wróblewski

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520