IPN: Promocja książki K.Krajewskiego “Życie i śmierć dla Polski”

IPN: Promocja książki K.Krajewskiego “Życie i śmierć dla Polski”

W Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie odbyła się promocja książki Kazimierza Krajewskiego “Życie i śmierć dla Polski. Partyzancka epopeja Uderzeniowych Batalionów Kadrowych”. Album przedstawia dzieje trwających kilka lat walk, zapomnianych dzisiaj, oddziałów partyzanckich sformowanych przez Konfederację Narodu – organizację konspiracyjną wywodzącą się z przedwojennego, radykalnego ruchu narodowego. 
Autor książki powiedział, że kilkuset członków tej formacji, którzy zginęli, dziś szczególnie zasługuje na pamięć. Partyzanci Uderzeniowych Batalionów Kadrowych walczyli o wolność Polski z Niemcami i Sowietami. Oddziały przeszły długi szlak bojowy – spod Warszawy, przez Podlasie na Wileńszczyznę.
Historyk Instytutu Pamięci Narodowej Tomasz Łabuszewski przyznał, że album dotyczy wyjątkowych konspiratorów niepodległościowych. Konfederaci uczestniczyli w operacji “Ostra Brama”, walczyli w szeregach 30. Poleskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i w Powstaniu Warszawskim. Na trasie działań ich oddziałów pozostały setki partyzanckich mogił.
Do albumu dołączona jest płyta “Wymarsz Uderzenia”, zawierająca piosenki i utwory poetyckie twórców z kręgu konspiracyjnego pisma “Sztuka i Naród” – w wykonaniu zespołu Contra Mundum.
Doktor Kazimierz Krajewski, historyk specjalizujący się w historii Polski i historii powszechnej XX wieku, w ubiegłym roku za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii, za działalność kombatancką i społeczną otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Małgorzata Wosiek/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0