HomePOLSKA

IPN: Nowe dokumenty pomogą ustalić szczegóły śmierci ks. Popiełuszki

IPN: Nowe dokumenty pomogą ustalić szczegóły śmierci ks. Popiełuszki

Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie ma nowe dokumenty dotyczące zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki i roli kierowniczej w tej sprawie generałów Władysława Ciastonia i Zenona Płatka. Materiały powstały w toku śledztwa i procesów zabójców księdza Popiełuszki w Sądzie Wojewódzkim i w Prokuraturze Wojewódzkiej w Toruniu oraz w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie.

Wśród materiałów są setki zeznań oskarżonych i świadków, protokołów wizji lokalnych, konfrontacji i zeznań milicjantów, którzy uczestniczyli w akcji wydobycia zwłok księdza Jerzego Popiełuszki z Wisły, a także wycinki z gazet i listy od obywateli domagających się ukarania sprawców zbrodni na księdzu Jerzym Popiełuszce.

Doktor Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej uważa, że pozwolą one uszczegółowić obecną wiedzę, nie wpłyną jednak na reinterpretacje faktów. „Najważniejszych spraw władze komunistyczne nie załatwiały przy pomocy dokumentów, były to instrukcje ustne, po których nie ma śladu- mówi IAR doktor Rafał Łatka. Nowe materiały zostały przekazane przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie oraz Komendę Główną Policji. Odbywało się to sukcesywnie od lutego do sierpnia.

Sprawą zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki w IPN zajmuje się obecnie Okręgowa Komisja Ścigania Zbrodni w Bydgoszczy.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 roku w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem NSZZ Solidarność. W czasie mszy świętych za ojczyznę odprawianych w kościele świętego Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Jednocześnie głosił, aby „zło dobrem zwyciężać” i przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

Wielokrotnie zastraszany i szykanowany, 19 października 1984 roku został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.

W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu na kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW. Przewód sądowy nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności, ani inspiratorów mordu.

Grób księdza Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek Polaków oraz wiernych i turystów z całego świata.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku. Trwa jego proces kanonizacyjny.

IAR/ Grzegorz Maciak/dw

COMMENTS