20 C
Chicago
środa, 24 lipca, 2024

Inwazja wilków na Dolnym Śląsku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Karkonoszach bez wątpienia pojawiły się wilki. Kilkaset metrów od schroniska Odrodzenie, na Przełęczy Karkonoskiej drapieżniki zaatakowały i zjadły dwa niedawno narodzone cielęta. Stado krów pasło się obok czeskiego schroniska Erlebachova Bouda.

W ciągu jednej nocy zwierzęta zjadły ok. 50 kilogramów mięsa. To zdaniem przyrodników jest dowodem, że w ataku wzięła udział większa liczba wilków. Szacują, że było ich co najmniej dwa. Przyrodnicy wykluczyli udział w polowaniu rysia, który dotąd był uznawany za największego karkonoskiego drapieżnika. – Biorąc pod uwagę sposób ataku i rany zadane znalezionym zwierzętom, można stwierdzić, że te dwa cielaki zostały zabite przez wilki – uważa Radek Drahný, rzecznik Karkonoskiego Parku Narodowego.

Zdaniem przyrodników wilki przywędrowały w Karkonosze z niemieckiej Saksonii lub z Borów Dolnośląskich. – Nie wiadomo jeszcze, czy wilk na stałe zadomowi się w Karkonoszach i Górach Izerskich, czy tylko przez góry przechodzi? – zastanawia się Rąpała. – Z pewnością pokarmu w naszych lasach mu nie brakuje, bo jeleniowatych jest wręcz nadmiar – dodaje. Wilki nie są zagrożeniem dla ludzi, gdyż panicznie boją się człowieka. Jeśli ataki wilków na zwierzęta domowe będą się powtarzały, hodowcy będą musieli podjąć kroki zaradcze. Tam gdzie, na stałe żyją wilki, gospodarze używają psów stróżujących i pastuchów elektrycznych. Stosują też fladry – sznury z przywiązanymi kawałkami materiału, zazwyczaj czerwonymi. Zdaniem przyrodników powrót drapieżników jest szansą na przywrócenie równowagi ekologicznej w lasach. Populacja kopytnych roślinożerców jest zbyt duża, mimo odstrzałów prowadzonych przez myśliwych.W Karkonoszach jelenie i sarny niszczą młode drzewa.

Rafał Święcki (aip), Fot. Dreamstime

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520