18 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Inwazja gąsienic na polach uprawnych Afryki

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Inwazja gąsienic zjadających uprawy zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu wielu państw Afryki subsaharyjskiej. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa wezwała do natychmiastowego skoordynowania wysiłków w walce ze szkodnikiem.

W stolicy Zimbabwe Harare rozpoczęło się zwołane w trybie pilnym trzydniowe spotkanie międzynarodowych ekspertów.
Specjaliści ostrzegają, że mające szczególne upodobanie w kukurydzy gąsienice, stanowią poważne zagrożenie. Kukurydza wraz ze zbożem, ryżem i prosem jest bowiem podstawą żywieniową Afrykańczyków. Przypominają, że bezpieczeństwo żywnościowe w Afryce zostało wcześniej osłabione przez długotrwałe susze spowodowane zjawiskiem klimatycznym El Nino. Wiele regionów wciąż zmaga się ze skutkami suszy.
Gąsienice atakują także uprawy bawełny, soi, ziemniaków i tytoniu. Wyrządziły szkody w Zambii, Zimbabwe, Południowej Afryce i Ghanie. Plagą dotknięte są również Malawi, Mozambik i Namibia.
Gatunek atakujący afrykańskie pola pochodzi z Ameryki, dlatego – jak ostrzega FAO – walka z nim w Afryce jest bardzo trudna. Po raz pierwszy gąsienice zostały zauważone na kontynencie afrykańskim w Nigerii i Togo w zeszłym roku.

(IAR)/afp.com, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520