14.5 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Intel Extreme Masters 2016. Gracze rywalizują o ponad 4,6 mln dolarów!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

 56 przystanków na czterech kontynentach. Ponad 1000 zawodowych graczy rywalizujących o łączną pulę nagród przekraczającą 4,6 mln dolarów! W tym roku swoje dziesiąte urodziny obchodzi najpopularniejsza i najdłużej działającą liga rozgrywek elektronicznych – Intel Extreme Masters. Jubileuszowy finał imprezy odbywa się w katowickim Spodku.
Organizatorzy szacują, że od 4 do 6 marca Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedzi ok. 100 tys. osób. Rok temu finał IEM w Katowicach zgromadził ponad 104 tys. osób. Jak przypominają historia IEM rozpoczęła się w 2006 roku. Pierwszy finał miał miejsce na targach CeBIT w Hanowerze, gdzie odbywał się przez kolejnych sześć lat, czyli dopóki schedy po nim nie przejął katowicki Spodek. Intel Extreme Masters był początkowo ligą europejską, dopiero w drugim sezonie w latach 2007 – 2008 urósł do rangi globalnego wydarzenia. W siódmym sezonie jeden z przystanków IEM po raz pierwszy zawitał do Katowic i Spodka. W kolejnym sezonie Katowice stały się już gospodarzem finału tego jednego z największych turniejów e-sportowych na świecie. W tym roku, w katowickim Spodku, zawodnicy będą rywalizować w trzech różnych dyscyplinach, pojedynkując się na wirtualnych polach bitew gier: League of Legends (gra MOBA, w której dwie drużyny bohaterów ze świata fantasy walczą polu bitwy), StarCraft II (gra w klimacie science fiction. Gracz buduje swoją armie i stara się przejąć kontrolę nad polem walki), Counter Strike: Global Offensive (gra FPS, w której przeciwko sobie walczą zawodnicy dwóch drużyn wcielający się w terrorystów oraz antyterrorystów).

Dyscypliny IEM zmieniały się w czasie. W pierwszym sezonie zawodnicy rywalizowali we wspomniane już Counter-Strike 1.6 i Warcraft III. Gry z gatunku FPS oraz strategiczne stały się fundamentem rozwoju e-sportu ze względu na spektakularny charakter rozgrywek. Wzrost gier z gatunku MOBA wniósł z kolei w piątym sezonie do cyklu IEM popularną grę free-to-play – League of Legends, która od tej pory stała się najważniejszym tytułem kolejnych sezonów. W 2010 roku kanon gier powiększył się o popularną produkcję Blizzarda, StarCraft II, zastępując tym samym, w roli gry strategicznej, Warcraft. To właśnie zawodnik tej gry – Kim „sOs” Yoo Jin w ósmej edycji IEM zgarnął najwyższą w historii jednostkową nagrodę o wartości 100 tysięcy dolarów. W szóstym sezonie zarówno gracze, jak i widzowie, pożegnali się z Counter-Strike 1.6. Rozgrywki wzbogaciły się za to o obecnie najpopularniejszą na świecie grę free-to-play – League of Legends.
Ósmy sezon okazał się przełomowy. W 2014 roku po raz pierwszy finał IEM odbył się nie w Hanowerze, a w Katowicach, które ugościły kilkadziesiąt tysięcy fanów e-sportu. W tym sezonie jako turniej dodatkowy pojawiły się również rozgrywki w Counter-Strike: Global Offensive. Popularna gra FPS zastąpiła królujące wcześniej na scenie Counter-Strike 1.6, które odeszło rok wcześniej na e-sportową emeryturę. To właśnie w Katowicach padły wszelkie możliwe rekordy cyklu Intel Extreme Masters. W szczytowym momencie, w trakcie finału w 2015 roku, transmisję na popularnej platformie streamingowej Twitch oglądało ponad milion osób, a katowicki Spodek odwiedziło ponad 100 tysięcy miłośników e-sportu. Tegoroczny finał będzie również obfitował w turnieje dodatkowe. Oprócz popularnej karcianki – Hearthstone’a, który już od dwóch lat pojawia się na IEM – rozegrane zostaną turnieje w Heroes of the Storm i Rainbow Six Siege. Produkcje te po raz pierwszy pojawią się w cyklu Intel Extreme Masters.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520