Instytut Polski w Moskwie przejął ponad 500 polskich książek

Instytut Polski w Moskwie przejął ponad 500 polskich książek

Instytut Polski w Moskwie przejął ponad 500 polskich książek, przechowywanych do tej pory w Piatigorsku na Kaukazie. Woluminy przekazała tamtejsza organizacja polonijna. 
Część zbiorów to pozycje wydane w XIX i na początku XX wieku. Książki pochodzą z różnych zbiorów i przechowywane były w archiwach jednej z piatigorskich bibliotek. „Wiele lat temu trafiły do organizacji polonijnej, której członkowie ukryli woluminy w szafie, aby ocalić je przed zniszczeniem” – wyjaśnia Helena Grondzel. Bibliotekarka z Instytutu Polskiego w Moskwie tłumaczy, że książki zostały przywiezione do rosyjskiej stolicy, gdzie będą skatalogowane i dopiero wtedy zapadnie decyzja, czy pozostaną w zbiorach Instytutu, czy zostaną przesłane do Warszawy.
Dyrektor Instytutu Polskiego Piotr Skwieciński podkreśla, że najstarsze książki pochodzą z początków XIX wieku, a najmłodsze zostały wydane tuż po zakończeniu I wojny światowej. Pierwszym ich właścicielem był najprawdopodobniej zamożny urzędnik carski polskiego pochodzenia, który pełnił na rosyjskim Północnym Kaukazie funkcję nadzorcy lasów państwowych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0