HomePOLSKA

Instytut Pileckiego uhonoruje kolejnych Polaków zamordowanych za pomoc Żydom

Instytut Pileckiego uhonoruje kolejnych Polaków zamordowanych za pomoc Żydom

Instytut Pileckiego uhonoruje kolejnych Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Tym razem będą to Marianna, Władysław i Stanisława Banaszkowie. Uroczystość odbędzie w Markach koło Warszawy w ramach projektu “Zawołani po imieniu”, który ma na celu upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II wojny zapłacili najwyższą cenę za pomoc okazaną Żydom skazanym na zagładę przez Niemców.

Koordynatorka merytoryczna projektu “Zawołani po imieniu” Agnieszka Dąbek wyjaśnia, że Marianna Banaszek wraz z synem Władysławem i córką Stanisławą udzielili schronienia wielu Żydom, byli wśród nich między innymi Abram Frank oraz członkowie rodzin Szpak, Kossower i Feldszuh.

Agnieszka Dąbek podkreśla, że u Banaszków znalazła schronienie wyjątkowa rodzina Feldszuhów. Rubin Feldszuh był między innymi działaczem syjonistycznym, pisarzem, dziennikarzem, autorem pamiętników z getta warszawskiego. Jego żona była pedagogiem, muzykologiem.

Jesienią 1943 roku rodzinę Banaszków zadenuncjował jeden z volksdeutschów z Marek, z kolei inny volksdeutsch, zdążył Mariannę i ukrywających się tam Żydów ostrzec, co pozwoliło im opuścić kryjówkę. Kiedy niemieccy żandarmi rozpoczęli rewizję, w domu zastali tylko dzieci. Marianna w tym czasie była w kościele. Niemcom udało się odnaleźć schron pod podłogą i mimo, że nie znaleźli tam Żydów zabrali Władysława i Stanisławę do cegielni w Markach i tam rozstrzelali i pochowali. Marianna została zastrzelona w przedsionku domu kiedy tylko wróciła z kościoła. Została pochowana w ogrodzie.

Po wojnie ciała Marianny, Władysława i Stanisławy Banaszków zostały przeniesione na cmentarz w Markach.

Córka rodziny Feldszuhów zmarła na gruźlicę, jej matka popełniła samobójstwo, wojnę przeżył jedynie Rubin Feldszuh, losy innych Żydów przechowywanych przez rodzinę Banaszkiewiczów są nieznane.

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Mariannę, Władysława i Stanisławę Banaszków rozpocznie się o 13.15 na terenie przy kościele świętego Izydora w Markach.
W sumie w ramach projektu “Zawołani po imieniu” Instytut Pileckiego przywrócił pamięci zbiorowej już 30 osób, które za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej zostały zamordowane przez Niemców.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR #Banach/d mile/w kry

COMMENTS