6.5 C
Chicago
wtorek, 12 listopada, 2024

Instytut Pileckiego publikuje film dokumentalny ukazujący emocje związane z zakończeniem II wojny światowej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Instytut Pileckiego publikuje (12.00) film dokumentalny „Nazajutrz” ukazujący emocje związane z zakończeniem II wojny światowej. Film udostępniony będzie o 12.00 kanale YouTube Świadkowie Epoki, z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

8 maja 1945 roku o godzinie 23.01 czasu środkowo-europejskiego zakończyła się II wojna w Europie – największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości. W sumie trwała 6 lat, uczestniczyły w niej 72 państwa. Ogólne straty w ludziach wyniosły ponad 50 milionów poległych, zamordowanych, zmarłych.

Współtwórca filmu Grzegorz Czerniak z Działu filmowego Instytutu Pileckiego wyjaśnia, że dokument „Nazajutrz” opowiada o momencie końca wojny. Film powstał w oparciu o relacje świadków epoki pochodzące z projektu Instytutu Pileckiego. W filmie wykorzystano także materiały archiwalne pochodzące z Filmoteki Polskiej.


Dokument „Nazajutrz” to opowieść o ludziach i ich emocjach związanych z momentem zakończenia wojny, o nadziei, marzeniach, ale i rozczarowaniach związanych z nową sytuacją geopolityczną.
Grzegorz Czerniak dodaje, że oprócz tego, że będzie można poznać emocje towarzyszące Polakom w 1945 roku, ważną częścią filmu jest jeden z utworów Krzysztofa Komedy w wykonaniu Leszka Możdżera. Pierwotnie znalazł się w filmie „Prawo i pięść” w reżyserii Jerzego Hoffmana, który również jest jednym z bohaterów dokumentu i opowiada o powrocie z Syberii i o tym jak zapamiętał zakończenie II wojny.

Film „Nazajutrz” od 19.00 będzie też można oglądać na stronie internetowej Instytutu Pileckiego i jego profilu na Facebooku.

Polska w wyniku II wojny straciła około 6 milionów obywateli, poniosła też ogromne straty materialne. Wiele miast, miejscowości i wsi zostało doszczętnie zniszczonych.

Po 1945 roku, Polska w myśl zapisów Traktatu Jałtańskiego, znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, co na 45 lat uzależniło nasz kraj od Moskwy.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR #Banach/i jf/w zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520