HomeKultura

Instytucje kultury i artyści otrzymają finansowe wsparcie z programu “Kultura w sieci”

Instytucje kultury i artyści otrzymają finansowe wsparcie z programu “Kultura w sieci”

Instytucje kultury i artyści otrzymają finansowe wsparcie z programu “Kultura w sieci” uruchomionego w ramach Tarczy Antykryzysowej. Jego łączna wartość wynosi 20 milionów złotych. Program dotacyjny składa się z dwóch elementów.

15 milionów złotych przeznaczono na wsparcie instytucji kultury w trudnej sytuacji. O dofinansowanie od 5 do 150 tysięcy złotych mogą się ubiegać samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, fundacje, kościoły i związki wyznaniowe oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremier Piotr Gliński, dotacje są przeznaczone na różnego typu działania w sieci, które można zaaranżować w nowy sposób. Jak mówił szef resortu, formy są zróżnicowane i dowolne. „Może to być na przykład czytanie sztuki teatralnej, poezji, literatury, przedstawianie dzieła wizualnego, na przykład rzeźby, instalacji czy malowanie obrazów. Ponadto, kultura muzyczna w najróżniejszych formach.” – mówił Piotr Gliński.

Z kolei indywidualni artyści prezentujący swoją twórczość w internecie, mogą się ubiegać o miesięczne stypendium w wysokości 3 tysięcy złotych. Na ten cel MKiDN przeznaczy łącznie 5 milionów złotych.

Wicepremier Piotr Gliński dodał, że z efektów programu skorzystają także odbiorcy kultury spędzający czas w domach.

„W czas kwarantanny ludzie szczególnie potrzebują zróżnicowanej, nowej oferty, która jest dostępna w sieci, bo to jest bezpieczny sposób odbioru kultury. Tym bardziej, że liczymy na kreatywność, talent i pomysły, które w tej nowej sytuacji mogą być kreowane” – powiedział szef resortu kultury, dodając, że zwiększy to ofertę kulturalną.

Zadania objęte programem „Kultura w sieci” realizować można od 1 maja do 30 października 2020 roku. Programem zarządza Narodowe Centrum Kultury, na stronie którego można pobrać wniosek o dofinansowanie i zapoznać się ze szczegółami programu. Nabór wniosków trwa do 20 kwietnia.

Niezbędne informacje dotyczące tarczy antykryzysowej umieszczono na stronie gov.pl/tarczaantykryzysowa. Informacje o tarczy także na portalu polskieradio24.pl

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Kurek/w dw

COMMENTS